| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sądy będą wymierzać kary nieuczciwym pracodawcom

Sądy będą wymierzać kary nieuczciwym pracodawcom

Konieczne jest wzmocnienie sankcji dla pracodawców za popełniane przez nich i ich przedstawicieli wykroczenia i przestępstwa przeciwko prawom pracujących.


zMIANA PRAWA


Mimo sprzeciwu Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Sejm będzie kontynuował prace nad prezydenckim projektem ustawy o odpowiedzialności za czyny przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową.


- Inicjatywa prezydenta jest reakcją na nagminne i niedopuszczalne naruszanie praw pracowniczych zwłaszcza przez jednostki dysponujące dużym kapitałem i złożoną strukturą organizacyjną - uważa wiceszef Kancelarii Prezydenta Robert Draba.


Innego zdania jest Janusz Krasoń z SLD. W jego przekonaniu, choć SLD potępia patologie w stosunkach pracy, to jednak nie może się zgodzić na wprowadzenie w życie projektu, ponieważ koszty takich rozwiązań poniosą pośrednio wszyscy zatrudnieni.


Prezydencki projekt zakłada m.in., że jeśli reprezentant pracodawcy zostanie ukarany (prawomocnym wyrokiem sądu) za popełnienie przestępstwa lub wykroczenia przeciwko prawom osób zatrudnionych (zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych) w firmie, to pracodawca będzie ponosił za to odpowiedzialność finansową. Dotyczy to tych sytuacji, w których pracodawca na postawie nagannego zachowania swojego podwładnego wobec pozostałych odniósł korzyść, nawet niemajątkową.


Kary wobec pracodawcy będzie orzekać sąd. Mają być one proporcjonalne do potencjału ekonomicznego firmy. Pracodawcy uznanemu za odpowiedzialnego wykroczenia miałaby grozić kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, za przestępstwo natomiast - od 1 tys. zł do nawet 20 mln zł.


Według Adama Szejnfelda z PO, prezydencka ustawa zepsuje klimat dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce oraz stworzy państwo nakazów, zakazów i kar. Jego zdaniem, choć trzeba walczyć z łamaniem praw pracowników, jednak za pomocą dobrych przepisów, już w Polsce obowiązujących.


- Zaproponowane w projekcie kary finansowe dla pracodawców są niesprawiedliwe. Kwota 20 mln zł jest abstrakcyjna - ocenił Janusz Krasoń z SLD.


Nie zgodził się z nim Stanisław Szwed z PiS. W jego przekonaniu bowiem, obecnie obowiązujące kary za naruszenie praw pracowniczych nie spełniają funkcji prewencyjnej. Przez to godność pracowników jest deptana i niszczona.


- Godzą się oni bowiem m.in. na niewypłacanie wynagrodzenia, nieewidencjonowanie czasu pracy, nieudzielanie urlopu - wskazywał Stanisław Szwed.


Zaznaczył jednocześnie, że prezydencki projekt ustawy nie jest wymierzony w uczciwych pracodawców, którzy traktują pracowników jak partnerów.

 


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Izabela Rakowska-Boroń

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK