| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unijny dostawca nie zapłaci podatku

Unijny dostawca nie zapłaci podatku

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który czeka w Sejmie na drugie czytanie, przewiduje m.in. wprowadzenie regulacji dotyczących magazynów konsygnacyjnych.


Zmiana prawa

Pomysł wprowadzenia instytucji magazynu konsygnacyjnego (ang. call-off stock) pojawił się już przy okazji ostatniej dokonanej nowelizacji ustawy o VAT, ale wtedy resort finansów nie zdecydował się na wdrożenie nowych rozwiązań. Propozycja ta jednak powróciła w najnowszym projekcie zmian.Przemysław Prymas, doradca podatkowy, HLB Frąckowiak i Wspólnicy, wyjaśnia, że korzyścią z wprowadzenia magazynu konsygnacyjnego dedykowanego określonemu odbiorcy będzie zwolnienie z obowiązku rejestracji w Polsce dla dostawców z siedzibą na terytorium UE dokonujących przemieszczenia własnych towarów do Polski.- Obowiązanym do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z tytułu takiego przemieszczenia towarów będzie polski odbiorca, a obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu powstanie dopiero w momencie pobrania towarów przez tego odbiorcę z magazynu konsygnacyjnego - mówi Przemysław Prymas.Oznacza to, że nowe przepisy znacznie uproszczą rozliczanie dostawy towarów uwalniając zagranicznego dostawcę od obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT w Polsce. W tym celu ustawodawca przyjmuje fikcję prawną, iż wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonał polski odbiorca towarów.- Analogiczne ułatwienia dla polskich przedsiębiorców istnieją w tych krajach członkowskich UE, które zastosowały podobne procedury. Dla potrzeb zastosowania stawki podatku 0 proc. przy przemieszczaniu własnych towarów wystarczy, jeśli podatnik poda numer VAT UE nabywcy towarów - wyjaśnia Przemysław Prymas.- W mojej ocenie likwidację obowiązku rejestracji oraz wymierne korzyści z tytułu odroczonego w czasie rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia przemieszczanych towarów należy ocenić pozytywnie - podsumowuje ekspert.Trzeba wiedzieć, że korzystanie z uproszczeń rozliczeń podatkowych, jakie daje magazyn konsygnacyjny, zostało obłożone pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy pamiętać, iż towary przechowywane w takim magazynie mogą być przeznaczone tylko dla jednego odbiorcy. Ponadto ich sprzedaż musi nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od wprowadzenia do magazynu. Konieczne też będzie pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia przez magazyn konsygnacyjny oraz prowadzenie odpowiedniej ewidencji towarów wprowadzanych do magazynu.PRZEŁOMOWE PROPOZYCJE


Proponowane przez rząd rozwiązania dotyczące transakcji wewnątrzwspólnotowych można uznać za przełomowe.


Istotą rozwiązania dotyczącego magazynu konsygnacyjnego, powszechnie stosowanego w wielu państwach Wspólnoty, jest przerzucenie obowiązku rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z podatnika zagranicznego na rzecz ostatecznego odbiorcy towarów zarejestrowanego dla potrzeb VAT w kraju położenia magazynu - wyjaśnili Gazecie Prawnej eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.


Zwrócili uwagę, że z reguły magazyny konsygnacyjne tworzone są w pobliżu bądź na terenie zakładu produkcyjnego i przechowywane są w nich zapasy części czy półfabrykatów, gwarantujące ciągłość produkcji.Magdalena Majkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK