REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniejsze ryzyko banku, szybszy kredyt dla klienta

REKLAMA

Banki będą mieć nowoczesne systemy informatyczne. Zmniejszą się koszty bankowe, a decyzje kredytowe będą wydawane szybciej.

Zmiana prawa

Senat nie wniósł poprawek do uchwalonej przez Sejm nowelizacji prawa bankowego (Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.).

- Zmienione przepisy to przede wszystkim nowe metody zarządzania ryzykiem w działalności bankowej i dostosowanie polskich rozwiązań do standardów Unii Europejskiej - mówi Marek Król, partner kancelarii White&Case.

W związku ze zmianami banki będą musiały wyposażyć się w nowoczesne systemy informatyczne i wyszkolić dodatkowych pracowników, którzy będą monitorować nowe metody zarządzania finansami. Według Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich, banki poniosą w związku z tym znaczne nakłady finansowe sięgające setek milionów złotych. Nie będą to jednak pieniądze wyrzucone w błoto.

- Te inwestycje w przyszłości im się zwrócą, bo będą lepiej wykorzystywać zgromadzony przez siebie kapitał - wyjaśnia - prezes Pietraszkiewicz.

Na zmianach skorzystają nie tylko instytucje finansowe, ale i przeciętni obywatele.

- Obrót gospodarczy i prawny jest obarczony pewnym ryzykiem działalności. Poza tym banki będą podejmowały szybsze decyzje, np. w sprawie przyznania kredytów - wyjaśnia Krzysztof Pietraszkiewicz.

Zgodnie z nowymi przepisami banki będą mogły przetwarzać dane o osobach, które spłaciły kredyty. Do tego będzie potrzebna jednak zgoda samego kredytobiorcy, który w każdej chwili będzie mógł ją wycofać. Informacje będzie można przetwarzać bez zgody zainteresowanego tylko wtedy, gdy opóźniał się on ze spłatą kredytu przez więcej niż 60 dni.

Zdaniem autorów nowelizacji zmiany takie będą służyć tworzeniu rzetelniejszych statystyk i pozwolą lepiej badać ryzyko kredytowe. Zdaniem ekspertów nowelizacja nie odniesie zamierzonych skutków, dopóki banki nie będą mogły korzystać z danych zgromadzonych w instytucjach rządowych i samorządowych.

- Chodzi tutaj o uporządkowanie publicznych zasobów informacji i udostępnienie ich zarówno indywidualnym klientom, jak i instytucjom finansowym, takim jak banki, firmy leasingowe czy ubezpieczeniowe - podkreśla Pietraszkiewicz.

Na zmianach skorzystają także przedsiębiorcy, którzy coraz chętniej sięgają po kredyty na rozwój swojej działalności. W razie odmowy przyznania kredytu będą mogli żądać od banku wskazania powodów, które o tym przesądziły. Uzasadnienie będzie przesyłane odpłatnie, a jego koszty będą uzależnione od wysokości kredytu. Jednak sukces takiej regulacji będzie zależał od tego, na ile szczegółowo będą formułowane takie uzasadnienia i czy banki nie będą się zasłaniać tajemnicą systemu oceny kredytowej klientów.

- Przedsiębiorca powinien otrzymać takie informacje, z których dowie się, co ma poprawić i jakie dodatkowe warunki musi spełnić - tłumaczy Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich. Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.

CO TO JEST RYZYKO BANKOWE
Banki ponoszą ryzyko związane z ich bieżącą działalnością, tzn. z przyjmowaniem depozytów, udzielaniem kredytów oraz z lokowaniem wolnych środków pieniężnych. W związku z tym są narażone na utratę płynności, zdolności terminowego regulowania zobowiązań i poleceń klientów, czy zagrożenie terminów spłat, tzw. ryzyko kredytowe.

NOWOCZEŚNIEJSZE PRAWO BANKOWE
Plusy 
- Nowoczesne systemy zarządzania zmniejszą ryzyko działalności banku
- Lepsze wykorzystanie kapitału będącego w dyspozycji banku 
- Szybsze decyzje o przyznaniu kredytu
Minusy 
- Wysokie koszty wprowadzenia nowoczesnych systemów informatycznych 
- Nie określono precyzyjnych kryteriów naliczania opłat za sporządzenie uzasadnienia

Adam Makosz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA