| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie mogą zatrudniać dłużej niż na rok

Firmy nie mogą zatrudniać dłużej niż na rok

Rząd blokuje prace nad regulacjami o zatrudnieniu tymczasowym. Praca tymczasowa traci charakter sprawnego i szybkiego zatrudnienia. Okres, na który można przyjąć pracowników tymczasowych, jest zbyt krótki.


Mimo że przepisy ustawy o zatrudnieniu tymczasowym miały być zweryfikowane przez Komisję Trójstronną po roku od ich wejścia w życie, czyli dwa lata temu, to do tej pory nie podjęto żadnych działań w tym kierunku. Rząd nie chce słuchać argumentów organizacji pracodawców i związków zawodowych, którzy domagają się zmiany obowiązujących przepisów.Prace nad nimi rozpoczęto w Komisji Trójstronnej już w 2005 roku. Jednak Anna Kalata od czasu objęcia teki ministra pracy i polityki społecznej i jednocześnie funkcji przewodniczącej Komisji nie kontynuowała ich.Partnerzy społeczni nie chcą już czekać na to, by rząd opracował zmiany obowiązujących zasad zatrudniania tymczasowego. Chcą sami przygotować propozycje niezbędnej nowelizacji ustawy. Okazją do tego będzie zaplanowana na połowę marca tego roku debata, w której udział wezmą związkowcy, organizacje pracodawców i przedstawiciele agencji pracy tymczasowej.Rozwój wymusi zmiany

Wprawdzie rynek pracy tymczasowej rozwija się obecnie bardzo dynamicznie, ale nie jest to tendencja długotrwała - podkreślają przedstawiciele agencji pracy tymczasowej. Jedną z głównych barier rozwoju będzie brak wykwalifikowanej kadry pracowników tymczasowych. Obecnie, jak wskazuje Tomasz Gawlikowski z firmy Kadry Polskie, w grupie pracowników tymczasowych przeważają pracownicy fizyczni niewykwalifikowani lub o niewysokich kwalifikacjach, którzy są zatrudniani w produkcji i przy krótkotrwałych pracach pomocniczych.- Mimo że potrzeby pracodawców rosną, grupa wykwalifikowanych pracowników maleje. Brakuje np. spawaczy i lakierników. Ci wyjeżdżają bowiem do innych krajów Unii Europejskiej - podkreśla Tomasz Szpikowski, prezes Work Service.Przede wszystkim jednak należy wprowadzić zmiany do ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.), uważają nie tylko eksperci prawa praca, ale i praktycy.- Największą bolączką agencji pracy tymczasowych, a także pracodawców użytkowników jest zbyt krótki, zaledwie roczny, okres zatrudnienia pracowników tymczasowych. To nie pozwala na inwestowanie w pracownika, hamuje szkolenia. Powoduje również, że pracownicy tymczasowi nie mogą obejmować wyspecjalizowanych stanowisk - mówi Edyta Semenowicz, specjalista do spraw personalnych w firmie Polkomtel.Według niej praca tymczasowa straciła charakter sprawnego i szybkiego zatrudnienia, w sytuacji gdy pracodawca nagle potrzebuje pracowników do wykonania konkretnego zadania. Obecnie proces naboru takich osób jest sformalizowany, czasochłonny i przybrał formę outsourcingu.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK