REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można zgłaszać patenty drogą elektroniczną

REKLAMA

Osoba, której prawo z międzynarodowego znaku towarowego zostanie naruszone, będzie mogła żądać zaniechania naruszenia, usunięcia jego skutków i naprawienia szkody.

Zmiana prawa

Sejm uchwalił wczoraj rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej, który reguluje procedurę uznawania przed Urzędem Patentowym RP skutków międzynarodowej rejestracji znaków towarowych.

- Zmiany te są podyktowane wymogami praktycznymi oraz przystąpieniem Polski do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich - mówi prof. Ewa Nowińska z UJ.

Projekt wprowadza nowy rozdział o postępowaniu w sprawie międzynarodowej rejestracji znaków towarowych. Nowelizacja ustala jednoznacznie, że o języku postępowania i dokumentacji zgłoszeniowej o udzielanie praw wyłącznych rozstrzygać będą umowy międzynarodowe. Umożliwia także przyjmowanie zgłoszeń patentowych w postaci elektronicznej. Takie zgłoszenie także będzie mogło korzystać z daty pierwszeństwa.

Projekt łagodzi także wymagania dla przekształcenia kategorii znaku towarowego. Dopuszcza zmianę charakteru znaku towarowego przy zapewnieniu zachowania praw nabytych osób trzecich. Zarazem stanowi, że termin złożenia tłumaczenia europejskiego zgłoszenia do Urzędu Patentowego jest nieprzywracalny; z drugiej strony - niezłożenie tłumaczenia patentu europejskiego na język polski będzie powodować jego nieważność z mocy prawa.

Istotna zmiana odnosi się do odpowiedzialności karnej z tytułu podrabiania znaków towarowych. Grozić za to będzie kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Ochronie karnoprawnej będzie podlegać używanie oryginalnych, zarejestrowanych znaków towarowych. Zagwarantuje to kompleksową ochronę zarejestrowanego znaku towarowego na gruncie prawa karnego.

Projekt wprowadza możliwość udzielania licencji przymusowej na korzystanie z chronionego wzoru przemysłowego. Stwarza to państwu warunki do zapobiegania nadużywaniu tego prawa, np. przez zawyżanie cen na produkty rynkowe. Urząd Patentowy będzie mógł także odmówić rejestracji wzorów przemysłowych także wtedy, gdy nazwy, skróty, oznaczenia, symbole w kompozycji znaku nie dotyczą postaci wytworu lub w sposób oczywisty nie są nowe.

W celu właściwej ochrony informacji niejawnych nowelizacja wprowadza dla wszystkich ekspertów Urzędu Patentowego obowiązek uzyskania poświadczenia, które upoważnia do dostępu do tych informacji. Ze względu na niską efektywność i obniżenie kosztów postępowania, rezygnuje zarazem z udziału czynnika społecznego w składzie kolegiów orzekających w sprawach spornych.

Projekt przewiduje 3-miesięczną vacatio legis na wejście w życie ustawy.

ZMIANY W PRAWIE WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ
Plusy
- Ochrona międzynarodowych znaków towarowych
- Prawo udzielania licencji przymusowej na korzystanie z chronionego wzoru
Minusy 
- Nieprzywracalność terminu dla tłumaczenia zgłoszenia
- Nieważność patentu europejskiego złożonego bez tłumaczenia

Piotr Trocha
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA