| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jednakowe zasady dla spółek

Jednakowe zasady dla spółek

Korzystniejsze traktowanie pod względem podatkowym dywidend wypłacanych spółkom dominującym stanowi ograniczenie prawa przedsiębiorczości i dyskryminuje spółki.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Denkavit International i Denkavit France (C-170/05), dotyczący opodatkowania dywidend wypłacanych spółkom z innych państw członkowskich.


Zgodnie z prawem francuskim obowiązującym w chwili wnoszenia do Trybunału pytania, dywidendy wypłacane przez spółkę rezydenta jej spółce dominującej, która nie miała tego statusu, opodatkowane były 25-proc. podatkiem źródłowym. W przypadku wypłat dywidend między spółkami krajowymi, gdy jedna miała w drugiej 25-proc. udział, podatek ten nie był nakładany. Dodatkowo, obowiązujące przepisy zwalniały francuską spółkę dominującą z podatku dochodowego od dywidend (z wyjątkiem dywidendy z tytułu pierwszych 5 proc. udziału).


ETS podkreślił, że francuskie przepisy podatkowe czynią mniej atrakcyjnym korzystanie ze swobody przedsiębiorczości przez spółki mające siedzibę w innych państwach członkowskich w odniesieniu do inwestycji we Francji. W konsekwencji mogą one zrezygnować z nabywania, tworzenia lub utrzymywania spółki zależnej w państwie członkowskim, które wydaje taki przepis.


W omawianej sprawie, w odniesieniu do opodatkowania we Francji dywidend wypłacanych przez spółki zależne będące rezydentami, spółki dominujące, na rzecz których są one wypłacane, znajdują się w podobnej sytuacji. I to niezależnie od tego, czy pobierają dywidendy jako spółki dominujące będące rezydentami, czy jako spółki dominujące będące nierezydentami, które posiadają stały zakład we Francji, czy też jako spółki dominujące, będące nierezydentami, które nie mają stałego zakładu we Francji.


Trybunał podzielił stanowisko rzecznika, że skoro władze Francji zdecydowały się na ochronę swoich rezydentów przed opodatkowaniem łańcuchowym (kaskadowym), powinny rozszerzyć ten środek na nierezydentów. Powinno odbyć się to w takim zakresie, w jakim analogiczne opodatkowanie obejmujące tych nierezydentów wynika z jej kompetencji podatkowych.


Odmawiając przyznania spółkom dominującym będącym nierezydentami bardziej korzystnego traktowania pod względem podatkowym, które znajduje zastosowanie w przypadku spółek dominujących będących rezydentami, francuskie przepisy krajowe mają charakter dyskryminujący.

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK