| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pomoc publiczna dla wszystkich pracodawców musi być taka sama

Pomoc publiczna dla wszystkich pracodawców musi być taka sama

Zrównanie maksymalnej pomocy dla firm z chronionego i otwartego rynku pracy oraz zlikwidowanie zaliczki jako formy jej rozliczenia, to główne założenia nowej ustawy o wspieraniu zatrudnienia i integracji.Priorytetem dla rządu jest uproszczenie procedur przyznawania publicznej pomocy pracodawcom, która ma zrekompensować ponoszone, podwyższone koszty zatrudnienia niepełnosprawnych. Obecnie przedsiębiorcy mogą rozliczać się z udzielonego wsparcia albo za pomocą ryczałtu (jeśli nie chcą szczegółowo obliczać podwyższonych kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej) albo w formie zaliczki (po przekazaniu organowi udzielającemu pomocy informacji o wysokości faktycznie poniesionych podwyższonych kosztów zatrudnienia).

Ograniczenie ryczałtu

Zgodnie z założeniami do projektu nowej ustawy, ryczałtowe określenie wysokości otrzymanej pomocy będzie możliwe tylko w stosunku do zatrudnionych osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W przypadku pracowników ze stopniem lekkim, wysokość rekompensaty będzie ustalana na podstawie udokumentowanych, zwiększonych kosztów zatrudnienia tych osób. Maksymalny pułap pomocy dla pracodawców z chronionego i otwartego rynku pracy zostanie zrównany.

- A co w takim razie z dodatkowymi obowiązkami zakładów pracy chronionej, skoro będą one dostawać takie same dofinansowania jak pracodawcy z otwartego rynku pracy - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

Nie będzie zaliczki

Nowe przepisy ograniczą rozliczenie za pomocą ryczałtu, a całkowicie zlikwidują możliwość rozliczenia się ze wsparcia w formie zaliczki. Zastąpi ją refundacja poniesionych, zwiększonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych. Pracodawcy najpierw będą je musieli udokumentować, a dopiero potem starać się o ich zwrot.

W nowym systemie będą oni mogli korzystać z dodatkowych form pomocy, których wprowadzenie przewiduje prawodawstwo unijne. Zatrudniający niepełnosprawnych otrzymają dofinansowanie do tworzenia miejsc pracy dla tych osób, a sami niepełnosprawni, którzy rozpoczną działalność gospodarczą, będą mogli liczyć na doradztwo oraz dofinansowanie.

- Nowe instrumenty wsparcia na pewno zmobilizują osoby niepełnosprawne do założenia własnych firm, a być może także tworzenia kolejnych miejsc pracy - uważa Bogusława Nowak-Turowiecka z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Przyszłość chronionego rynku

Założenia do projektu ustawy zmieniają także zadania i sposób funkcjonowania zakładów pracy chronionej. Docelowo powinny one stać się miejscem zatrudnienia tylko tych osób niepełnosprawnych, które mają trudności w podjęciu i utrzymaniu pracy w warunkach konkurencji. Dodatkowo ZPChr otrzymają wsparcie na zapewnienie podstawowej oraz specjalistycznej opieki medycznej lub rehabilitacyjnej niepełnosprawnym pracownikom. Zasady kontraktowania świadczeń określi nowa ustawa o wspieraniu zatrudnienia i integracji niepełnosprawnych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Guza

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »