REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy składają wnioski do końca roku

REKLAMA

Płatnicy składek, którzy w 2007 roku chcą nadal składać za swoich pracowników wnioski i dokumenty o ustalenie kapitału początkowego, muszą zwrócić się do końca roku do ZUS o zgodę na takie czynności.



Ostateczny termin składania wniosków o ustalenie wysokości kapitału początkowego upływa 31 grudnia 2006 roku. Obowiązek przekazywania dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego przez płatników składek i ubezpieczonych wynika z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.). Pracodawcy mają obowiązek skompletowania dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego dla pracowników, za których przekazują do ZUS imienne raporty miesięczne. Przekazują oni tę dokumentację na żądanie organu rentowego i w terminie wyznaczonym przez ten organ. Co więcej, dokumenty te muszą być przekazane do jednostki organizacyjnej ZUS, która wystąpiła z wezwaniem o jej nadesłanie. Jeśli pracownicy nie mogą w wyznaczonym terminie złożyć dokumentów, płatnik musi wystąpić do oddziału ZUS o ustalenie innego terminu. Z informacji uzyskanych z ZUS wynika, że nowe terminy są wyznaczane bez żadnego problemu. Jednak pracodawca musi złożyć wniosek. Ponieważ obecnie zbliża się ustawowy termin przyjmowania wniosków, więc do końca grudnia płatnik składek powinien wystąpić o ustalenie nowej daty w 2007 roku. Jeśli tego nie zrobi, jego pracownicy będą sami załatwiać w ZUS sprawy związane z ustaleniem kapitału początkowego. Ustawodawca nałożył na ZUS obowiązek ustalenia kapitału początkowego w formie decyzji organu rentowego.

Decyzja ZUS

Decyzje w tej sprawie powinny być wydane do dnia 31 grudnia 2006 roku. Jednak już teraz wiadomo, że ZUS nie będzie w stanie wywiązać się z ustawowego obowiązku. Z danych szacunkowych wynika, że prawo do takiego świadczenia może mieć około 12 mln osób. Natomiast do Zakładu wpłynęło ponad 7 mln wniosków o ustalenie i przeliczenie kapitału początkowego. Natomiast organ rentowy wydał już ponad 5 mln decyzji. Ponieważ jeszcze kilka milionów osób nie złożyło żadnych dokumentów o ustalenie wysokości świadczenia, więc ZUS zobowiązał się do przyjmowania wniosków praktycznie do dnia przejścia na emeryturę. W praktyce oznacza to, że każdy z ubezpieczonych może wystąpić w przyszłości o ustalenie wysokości tego świadczenia.

Komu kapitał

Kapitał początkowy zostanie wyliczony dla tych spośród ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., którzy sami opłacali za siebie składkę lub za których składkę opłacał ich pracodawca. Prawo do kapitału początkowego mają wszystkie osoby, które pracowały zawodowo przed 1 stycznia 1999 r. przez co najmniej 6 miesięcy. ZUS oblicza wysokość kapitału początkowego wyłącznie na wniosek zainteresowanych.


Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA