| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Paczka dla dzieci tylko od jednego z rodziców

Paczka dla dzieci tylko od jednego z rodziców

Tylko jeden z małżonków pracujących w tej samej firmie może otrzymać paczki bożonarodzeniowe dla dzieci z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.Do osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych, w tym materialnej pomocy w formie rzeczowej, zalicza się – zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) – m.in. pracowników i ich rodziny. Jednak, w opinii Państwowej Inspekcji Pracy, prawo do korzystania z funduszu nie jest tożsame z gwarancją przyznania świadczenia. Decydują o tym postanowienia zakładowych regulaminów ZFŚS oraz kryteria socjalne, do których należą: trudna sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

W sytuacji, gdy w jednym zakładzie pracy zatrudnieni są oboje małżonkowie, a świadczenie, czyli np. paczki świąteczne dla ich dzieci, nie jest adresowane do samych zatrudnionych, nie ma wówczas podstaw do przyznawania podwójnego świadczenia z tego tytułu.

Wartość takich paczek nie może być taka sama w każdym przypadku. Ustawa o funduszu wskazuje bowiem, że wysokość świadczenia przyznawanego ze środków ZFŚS musi być zgodna z sytuacją materialną pracownika. Im mniejsze będzie on osiągał dochody, tym wyższa powinna być wartość paczki dla dziecka.


IRB

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK