REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można odzyskać akcyzę na kosmetyki

REKLAMA

Urzędy celne odmawiają zwrotu akcyzy podatnikom sprzedającym wyroby akcyzowe kontrahentom z UE, którzy odebrali towar własnym środkiem transportu.


O prawie do zwrotu akcyzy decyduje art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane (np. kosmetyki) na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy. Zwrot następuje na wniosek. Przysługuje on podatnikom dokonującym dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Mimo więc wprowadzenia od grudnia 0-proc. stawki akcyzy na kosmetyki, nadal mogą być składane wnioski o zwrot.

Decyduje rozporządzenie

Szczegółowe zasady zwrotu zawarto w rozporządzeniu wykonawczym wydanym przez ministra finansów. Zawęża ono zwrot (co jest niezgodne z ustawą), wyłączając z niego sytuację, gdy odbiór wyrobów zharmonizowanych dokonuje sam nabywca z innego kraju Unii Europejskiej.
– Akt wykonawczy do ustawy nie może wpływać na interpretację przepisu rangi ustawowej lub zmieniać regulacji, które przepis ten wprowadza – uważa Krzysztof Flis, doradca podatkowy z MDDP.
Podobnego zdania jest radca prawny Waldemar Mnich. Jego zdaniem regulacja wydana przez resort finansów jest niepełna.
– Jeżeli organy celne uważają, że nie jest możliwy zwrot akcyzy polskiemu podatnikowi, bo towar do innego kraju UE dostarcza nie ten podatnik, ale nabywca, zwrot powinien przysługiwać nabywcy. Przepis jako uprawnionego do zwrotu wskazuje nie podatnika, ale podmiot, którym może być przecież również podmiot zagraniczny – zaznacza Krzysztof Flis.
Problem ze zwrotem związany jest z odmiennym zdefiniowaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy w ustawie o podatku akcyzowym i w ustawie o VAT.

Różne definicje

– Definicja takiej dostawy dla celów akcyzy jest bardzo lakoniczna w porównaniu z analogiczną definicją w ustawie o VAT. W praktyce, zgodnie z art. 2 pkt 10 ustawy o podatku akcyzowym, podmiotem dokonującym dostawy wewnątrzwspólnotowej jest podmiot, który dokonał fizycznego przemieszczenia wyrobów lub też był odpowiedzialny za ich przemieszczenie, np. zlecił transport firmie spedycyjnej – zwraca uwagę Szymon Parulski, doradca podatkowy z Ernst & Young.
W ustawie o VAT za wewnątrzwspólnotową dostawę również uznaje się sytuacje, gdy nabywca z innego kraju unijnego sam odebrał towar.
Z interpretacją organów podatkowych nie zgadzają się podatnicy i eksperci, powołując się na wykładnię celowościową i systemową.
– Interpretacja artykułu 77 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym w taki sposób, iż zwrot akcyzy od wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych nie przysługuje, w przypadku gdy nabywca z innego kraju UE dokonuje transportu własnym środkiem transportu, jest niezgodna zarówno z brzmieniem, jak również z celem tego przepisu – twierdzi Krzysztof Flis.
– Dokonując wykładni systemowej przepisów prawa krajowego należy uznać, że konstrukcja prawna dostawy wewnątrzwspólnotowej, a co zatem idzie i zwrotu akcyzy sprowadzona została jedynie do technicznego aspektu transportu towaru – dodaje Waldemar Mnich.
Co prawda przy interpretacji wewnątrzwspólnotowej dostawy nie można powoływać się bezpośrednio na przepisy ustawy o VAT czy też VI Dyrektywy VAT, nie wyłącza to jednak wykładni celowościowej.

Zwrot tylko w Polsce

– W systemie prawa wspólnotowego funkcjonują tzw. dyrektywy akcyzowe regulujące ogólne zasady opodatkowania akcyzą na poziomie Unii. Jednakże kosmetyki nie są objęte tymi regulacjami, ponieważ stanowią one wyroby opodatkowane akcyzą jedynie w Polsce. Przepisy UE nie przewidują opodatkowania kosmetyków akcyzą – twierdzi Szymon Parulski.
Jego zdaniem jedynie w drodze wykładni celowościowej należałoby uznać, że akcyza nie jest należna w Polsce (kosmetyki zostaną zużyte poza Polską) i w praktyce jedynie polski podmiot ma możliwości jej odzyskania.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Bogdan Świąder
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA