| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Co czeka przedsiębiorców

Co czeka przedsiębiorców

Niewiele zmieni się w regulacjach prawnych dotyczących dużych i małych przedsiębiorstw w 2007 roku. Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji ustawy z 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808), nad którymi trwają obecnie prace w Sejmie.Zaproponowano w nim przedłużenie do 1 października 2008 r. obowiązywania przepisów ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.).

Ewidencję działalności gospodarczej będzie prowadziła gmina, a nie urzędy skarbowe – jak od dłuższego czasu proponowało Ministerstwo Gospodarki.

Aby rozpocząć działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi złożyć wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji w gminie właściwej dla jego miejsca zamieszkania.

Skoro nie rozpocznie działalności tzw. jedno okienko, przedsiębiorca będzie musiał sam dokonać zgłoszenia do ZUS w charakterze ubezpieczonego oraz płatnika składek. Natomiast o przyznanie mu numeru REGON przez urząd statystyczny oraz zaktualizowanie numeru NIP przez urząd skarbowy będzie występował sam albo skorzysta z pośrednictwa gminy w ramach tzw. szybkiej ścieżki.

Ewidencja będzie prowadzona nadal w formie papierowej. Nie zostanie utworzona centralna informacja o działalności gospodarczej z oddziałami przy organach ewidencyjnych w gminach. Dlatego informację o działalności konkretnego przedsiębiorcy będzie można uzyskać tylko w tej gminie, w której został zarejestrowany.

Od 1 stycznia 2007 r. przedsiębiorca będzie musiał umieszczać numer NIP w oświadczeniach pisemnych kierowanych w związku ze swoją działalnością do organów oraz posługiwać się nim w obrocie prawnym i gospodarczym. Na podstawie tego numeru NIP będzie on identyfikowany w poszczególnych rejestrach.

W 2007 roku ma szanse zostać uregulowana sprawa zawieszania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników.

Jednorazowo będą mogli zawiesić prowadzenie działalności nawet na 12 miesięcy i nie płacić w tym okresie składek na ubezpieczenie społeczne. Taką możliwość przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.).


Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK