| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jedno okienko od października 2008 r.

Jedno okienko od października 2008 r.

Do 1 października 2008 r. zostanie przesunięty termin wejścia w życie przepisów umożliwiających zawieszenie działalności gospodarczej oraz uproszczenie procedury rejestrowania przedsiębiorców.zmiana prawaTakie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, których pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w komisjach sejmowych. Jeszcze podczas rozpoczynającej się dzisiaj sesji Sejmu ten pilny rządowy projekt ma być uchwalony.

W przygotowywanej noweli ministerstwo zaproponowało przedłużenie aż do października 2008 r. okresu obowiązywania przepisów, które miały przestać obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Przez to aż do października 2008 r. zostanie odłożony termin wejścia w życie opracowywanej przez ministerstwo uproszczonej procedury rejestrowania przedsiębiorców w ramach tzw. jednego okienka oraz możliwość zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej na 10 miesięcy w ciągu każdego roku kalendarzowego. Do października 2008 r. ewidencję działalności gospodarczej będą nadal prowadziły gminy właściwe ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Sposób dokonywania wpisów do tej ewidencji normują art. 7 i 7a-7i ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.), których okres obowiązywania zostanie przedłużony aż do 30 września 2008 r.

– W związku z konfliktem w łonie rządu w sprawie tzw. jednego okienka w urzędzie skarbowym, powstały duże opóźnienia w pracach nad projektem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – mówi Katarzyna Urbańska z Departamentu Prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Rząd postanowił nie wdrażać przepisów ustawy z 2004 roku.

Przepisy projektu noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zostały zakwestionowane podczas konsultacji międzyresortowych – dodaje Urbańska.

Zamiast je poprawić, Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z datą 6 października 2006 r. i uruchomiło superszybką ścieżkę przekazania go do Sejmu. Nawet Rada Ministrów przyspieszyła i przyjęła projekt w tzw. trybie obiegowym zamiast na posiedzeniu rządu.

– Projekt nie był z nami konsultowany – mówi Katarzyna Urbańska. – Nie był też konsultowany z innymi organizacjami.

– Resort uznał – mówi Mariusz Kozłowski z Ministerstwa Gospodarki – że postanowienia projektu stanowią powtórkę art. 16 projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a ten przepis był konsultowany.


Plusy

• Nie wchodzą w życie przepisy, które obowiązywałyby tylko dwa lata
• Oszczędność wydatków na centralną ewidencję, która działałaby tylko przez dwa lata

Minusy
• Brak możliwości prowadzenia ewidencji przedsiębiorstw w formie elektronicznej
• Uniemożliwienie przedsiębiorcom zawieszania prowadzenia działalności gospodarczejMałgorzata Piasecka-Sobkiewcz
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK