| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jedno okienko od października 2008 r.

Jedno okienko od października 2008 r.

Do 1 października 2008 r. zostanie przesunięty termin wejścia w życie przepisów umożliwiających zawieszenie działalności gospodarczej oraz uproszczenie procedury rejestrowania przedsiębiorców.zmiana prawaTakie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, których pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w komisjach sejmowych. Jeszcze podczas rozpoczynającej się dzisiaj sesji Sejmu ten pilny rządowy projekt ma być uchwalony.

W przygotowywanej noweli ministerstwo zaproponowało przedłużenie aż do października 2008 r. okresu obowiązywania przepisów, które miały przestać obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Przez to aż do października 2008 r. zostanie odłożony termin wejścia w życie opracowywanej przez ministerstwo uproszczonej procedury rejestrowania przedsiębiorców w ramach tzw. jednego okienka oraz możliwość zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej na 10 miesięcy w ciągu każdego roku kalendarzowego. Do października 2008 r. ewidencję działalności gospodarczej będą nadal prowadziły gminy właściwe ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Sposób dokonywania wpisów do tej ewidencji normują art. 7 i 7a-7i ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.), których okres obowiązywania zostanie przedłużony aż do 30 września 2008 r.

– W związku z konfliktem w łonie rządu w sprawie tzw. jednego okienka w urzędzie skarbowym, powstały duże opóźnienia w pracach nad projektem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – mówi Katarzyna Urbańska z Departamentu Prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Rząd postanowił nie wdrażać przepisów ustawy z 2004 roku.

Przepisy projektu noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zostały zakwestionowane podczas konsultacji międzyresortowych – dodaje Urbańska.

Zamiast je poprawić, Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z datą 6 października 2006 r. i uruchomiło superszybką ścieżkę przekazania go do Sejmu. Nawet Rada Ministrów przyspieszyła i przyjęła projekt w tzw. trybie obiegowym zamiast na posiedzeniu rządu.

– Projekt nie był z nami konsultowany – mówi Katarzyna Urbańska. – Nie był też konsultowany z innymi organizacjami.

– Resort uznał – mówi Mariusz Kozłowski z Ministerstwa Gospodarki – że postanowienia projektu stanowią powtórkę art. 16 projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a ten przepis był konsultowany.


Plusy

• Nie wchodzą w życie przepisy, które obowiązywałyby tylko dwa lata
• Oszczędność wydatków na centralną ewidencję, która działałaby tylko przez dwa lata

Minusy
• Brak możliwości prowadzenia ewidencji przedsiębiorstw w formie elektronicznej
• Uniemożliwienie przedsiębiorcom zawieszania prowadzenia działalności gospodarczejMałgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK