| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prewencja powinna zastąpić kontrolę

Prewencja powinna zastąpić kontrolę

W sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej trwają prace nad prezydenckim projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy chcą zmienić zasady nadzoru nad PIP.zmiana prawa


Proponowane przez prezydenta zmiany w ustawie o PIP nie prowadzą do oczekiwanych przez pracodawców przekształceń systemowych, uważają eksperci z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Dlatego też Lewiatan zgłasza podczas prac podkomisji wiele propozycji zmian do projektu ustawy. Przede wszystkim pracodawcy domagają się zmian w zasadach nadzoru nad PIP. Obecny i proponowany model kontroli i oceny działalności inspekcji jest mało skuteczny. Rozwiązaniem może być zwiększenie uprawnień Rady Ochrony Pracy. Lewiatan proponuje, by ROP stała się w przyszłości swoistą apolityczną radą nadzorczą. Do jej zadań należałoby powoływanie i odwoływanie głównego inspektora pracy oraz wydawanie wiążących wytycznych dotyczących działalności PIP.

Zmieniona powinna być także organizacja i struktura inspekcji pracy. Lewiatan chce, aby poszczególne inspektoraty w większym stopniu zorganizowane były według kryterium branżowego, a nie, jak obecnie, terytorialnego. Taki model funkcjonuje w niektórych krajach UE, np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Dzięki temu inspektorzy pracy mogą nadążać za rozwojem technologicznym w branży i są w stanie służyć radą i pomocą pracodawcom. Obecnie zdarza się, że inżynierowie, którzy są ekspertami w wąskich specjalnościach, kontrolują dokumentację pracowniczą i sprawdzają prawidłowość udzielania urlopów. Inspektor, według Lewiatana, w większym stopniu powinien zająć się sprawami bhp, a nie doraźnymi kontrolami interwencyjnymi. Kwestie sporne związane z przestrzeganiem prawa pracy powinny być rozstrzygane przez sądy czy komisje arbitrażowe.

Pracodawcy proponują połączenie PIP z Państwową Inspekcją Sanitarną. Przyjęcie takiego rozwiązania spowodowałoby zmniejszenie liczby instytucji kontrolnych, pozwoliłoby też na uzyskanie przez inspekcje pracy dostępu do bazy badawczej, umożliwiającej m.in. skuteczny nadzór nad czynnikami szkodliwymi w środowisku pracy.


Tomasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK