REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe rodzaje opłat obowiązkowych

REKLAMA

Zakłady pracy chronionej korzystają z wielu zwolnień od wnoszenia opłat. Jednak co roku ograniczeniu ulega ich liczba. Zwolnienie od opłat przysługuje na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.


Ma ono charakter szczególny, a więc pierwszeństwo w stosunku do większości regulacji prawnych dotyczących opłat. Przepis nie zawiera pozytywnego katalogu opłat lub ich typów objętych zwolnieniem, co wprawdzie zapobiega szczegółowemu ich wyliczeniu (ustanowione są przynajmniej w kilkuset aktach prawnych), lecz w praktyce komplikuje pracodawcom życie.

Natomiast katalog opłat, z których ZPChr nie są zwolnione, stopniowo rozszerza się, co wymusza ustalanie na bieżąco, jakie opłaty należą do aktualnie obowiązującego zamkniętego katalogu opłat sankcyjnych, oraz na które okresy przypadają okoliczności powodujące obowiązek ich uiszczenia. Początkowo od 1 stycznia 2003 r. do 30 lipca 2004 r. nie było katalogu opłat sankcyjnych. Zwolnienie nie obejmowało więc jedynie opłaty skarbowej oraz opłat innych niż stricte publicznoprawne, a więc opłat abonamentowych, sądowych za zamieszczenie ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, za użytkowanie wieczyste i sprawowanie trwałego zarządu.

31 lipca 2004 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie wykazu opłat o charakterze sankcyjnym, w którym dodatkowo wymieniono wyłączone spod zwolnienia opłaty:
• eksploatacyjne, uregulowane w prawie geologicznym i górniczym,
• produktowe i depozytowe uregulowane w obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej,
• za korzystanie ze środowiska, uregulowane w prawie ochrony środowiska,
• za badania laboratoryjne oraz inne czynności wykonywane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku ze sprawowaniem bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

Od 3 maja tego roku katalog opłat sankcyjnych został rozszerzony o pięć kolejnych rodzajów opłat:
• za czynności związane z kontrolą doraźną, gdy stwierdzono, że partia towaru paczkowanego nie spełnia wymagań dopuszczenia do obrotu zgodnie z ustawą o towarach paczkowanych,
• za usunięcie drzew lub krzewów,
• z tytułu wprowadzenia na terytorium RP substancji kontrolowanych lub z tytułu nieuiszczenia tej wpłaty,
• związane z nabyciem uprawnienia do emisji,
• związane z brakiem sieci demontażu i utylizacji pojazdów.

Dalsze ograniczenie zakresu zwolnienia zakładów pracy chronionej z opłat nastąpi od 1 stycznia 2008 r. i będzie dotyczyło opłat określonych w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Środki z opłat mogą być przeznaczone w szczególności na rehabilitację lub zatrudnianie niepełnosprawnych, z tym że wydatkowanie tych środków w sposób stanowiący przysporzenie dla przedsiębiorcy i kwalifikujący je do uznania ich za pomoc publiczną nie może przekroczyć 90 proc. kwoty zwolnienia wpływającego na zakładowy fundusz.


Ważne!
Kwotę przysługujących zwolnień z opłat prowadzący zakład pracy chronionej przekazuje w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu ich uzyskania do PFRON (10 proc.) oraz na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (90 proc.)
 
Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).
• Rozporządzenie ministra finansów z dnia 7 lipca 2004 r. w sprawie wykazu opłat o charakterze sankcyjnym (Dz.U. nr 161, poz. 1682 z późn. zm.).



Luiza Klimkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA