| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy chcą e-deklaracji

Przedsiębiorcy chcą e-deklaracji

Z możliwości wysyłania e-deklaracji skorzystało w ciągu tygodnia ponad 150 przedsiębiorców spośród 7,5 tys. uprawnionych.Z danych, które otrzymała Gazeta Prawna z Ministerstwa Finansów wynika, że przedsiębiorcy do końca września złożyli 153 zawiadomienia o zamiarze składania deklaracji w formie elektronicznej oraz o osobie upoważnionej do składania i podpisywania deklaracji w formie elektronicznej (ZAW-E1) oraz 9 zawiadomień ZAW-E2, które muszą przesłać osoby upoważnione, aby móc przesyłać e-deklaracje. Z danych resortu wynika również, że sześć osób upoważnionych przez podatników otrzymało potwierdzenie, natomiast kolejne trzy oczekują na potwierdzenie certyfikatu.

– To bardzo dużo. Jestem zaskoczony. W praktyce możliwość składania e-deklaracji powstała zaledwie 21 września i dotyczyła tylko dwóch rodzajów e-deklaracji. Jak na 7 dni roboczych, to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że aby móc złożyć e-deklaracje podatnik musiał zdecydować się i zawiadomić urząd skarbowy nie później niż do 25 sierpnia, czyli w ciągu 10 dni od wejścia w życie ustawy – powiedział Gazecie Prawnej Tadeusz Ołdakowski, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie e-deklaracjami firm obsługiwanych przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe, można by się spodziewać o wiele więcej wniosków. Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać w opóźnieniach we wprowadzaniu odpowiednich rozporządzeń. Akty wykonawcze, które powinny być gotowe 16 sierpnia, pojawiły się dopiero 21 września, czyli ponad miesiąc po terminie.

 Łukasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »