| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > E-deklaracje znów spóźnione

E-deklaracje znów spóźnione

Wprowadzenie możliwości przesyłania drogą elektroniczną kolejnych rodzajów deklaracji - VAT-7, 7K, 8 oraz 9 - może się opóźnić. Nadal nie ma odpowiednich rozporządzeń ministra finansów.Rozporządzenie ministra finansów z 11 sierpnia w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, określa, że od 1 października będzie można przesyłać kolejne rodzaje deklaracji podatkowych – VAT-7, VAT-7K, VAT-8 i VAT-9. Jednak do tej pory Ministerstwo Finansów nie rozszerzyło katalogu podmiotów, które będą miały taką możliwość. Nie przygotowało też stosownych rozporządzeń, które pozwoliłyby na przesyłanie kolejnych rodzajów deklaracji drogą elektroniczną, mimo że do 1 października pozostały jedynie cztery dni.

Jeśli więc resort nie przyjmie rozporządzeń dotyczących m.in. struktury logicznej każdego z tych rodzajów deklaracji, oznaczać to będzie kolejne opóźnienie. Struktura logiczna to kod XML, który firmy muszą zastosować w swoich programach finansowo--księgowych, aby móc przesyłać deklaracje drogą elektroniczną.

Przypomnijmy. Możliwość przesyłania e-deklaracji została wprowadzona 16 sierpnia. Już wtedy informowaliśmy o opóźnieniach we wprowadzaniu nowego systemu. Co więcej, przedsiębiorcy zostali zobowiązani do poinformowania urzędów skarbowych o zamiarze przesyłania takich deklaracji. Musieli również uzyskać zaświadczenie z urzędu pozwalające im na przesyłanie deklaracji w ten sposób. W rzeczywistości firmy nie mogły przesyłać e-deklaracji od 16 sierpnia. Kolejne opóźnienia spowodowało wydanie niezbędnych rozporządzeń umożliwiające przesyłanie e-deklaracji. Struktura logiczna deklaracji PIT-4 i PIT-8A została uregulowana dopiero w rozporządzeniu ogłoszonym 11 września, a więc prawie miesiąc po terminie. Wprowadzenie konieczności uzyskania zaświadczenia z urzędu skarbowego spowodowało jednak brak konieczności określenia struktury logicznej. W przypadku deklaracji VAT, które mogą być przesyłane od 1 października, takie opóźnienie uniemożliwi korzystanie z systemu. Będzie to miało również wpływ na dalsze prace resortu. Aby podatnicy mogli skorzystać z możliwości przesyłania kolejnych deklaracji w terminie, resort musi przyjąć odpowiednie rozporządzenia co najmniej 2 tygodnie przed terminem ustanowionym w rozporządzeniu w sprawie określenia rodzajów deklaracji. 

 Łukasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK