| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt rozporządzenia. Usługi z niższym VAT

Projekt rozporządzenia. Usługi z niższym VAT

Od 1 października 2006 r. ma obowiązywać 7-proc. stawka VAT na usługi pracochłonne. Nowa grupa podatników - fryzjerzy - zostanie objęta obniżoną stawką podatkową. Budżet straci na zmianach, ale więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach podatników.Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (z datą 6 września). Projekt wprowadza regulacje pozwalające na stosowanie obniżonego 7-proc. VAT na usługi pracochłonne. To efekt propozycji Komisji Europejskiej przedłużenia do 2010 roku obowiązywania w 17 państwach członkowskich obniżonych stawek na usługi wymagające dużego nakładu pracy.

– Obniżenie stawek VAT przewidziane przepisami projektu rozporządzenia MF będzie dotyczyło niektórych usług, które charakteryzują się wysoką pracochłonnością oraz tym, że są świadczone głównie na rzecz osób fizycznych tzw. konsumentów ostatecznych, którzy nie korzystają z możliwości rozliczenia VAT. Usługami pracochłonnymi, których będzie dotyczyło rozporządzenie, są m.in. usługi szewców, krawców i fryzjerów. Pozytywne efekty wprowadzanych zmian powinniśmy doświadczyć wszyscy jako odbiorcy tych usług – oceniła Agnieszka Pytlas-Skwierczyńska, adwokat reprezentująca Kancelarię Prawniczą Magnusson.

Niższa stawka już była

Warto przypomnieć, że w Polsce po raz kolejny wprowadza się obniżoną stawkę na usługi pracochłonne. Do 31 grudnia 2005 r. 7-proc. VAT stosowało się na usługi: napraw obuwia i innych artykułów skórzanych (PKWiU 52.71.10-00); napraw odzieży i wyrobów włókienniczych użytku domowego (PKWiU 52.74.11-00); napraw rowerów (PKWiU 52.74.12-00).

Projekt rozszerza zakres usług objętych stawką obniżoną. Będzie ona miała zastosowanie do świadczenia usług w zakresie już obowiązującym do końca ubiegłego roku oraz dodatkowo do usług: fryzjerskich dla kobiet i dziewcząt (PKWiU 93.02.21-00) i fryzjerskich dla mężczyzn i chłopców (PKWiU 93.02.22-00). Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 października 2006 r.

– Do końca 2005 roku obowiązywała obniżona 7-proc. stawka VAT na tzw. usługi pracochłonne (m.in. naprawa obuwia, odzieży, rowerów). W efekcie od 1 stycznia 2006 r. zastosowanie do tych usług ma 22-proc. stawka VAT. Dzięki osiągniętemu w lutym kompromisowi Rada UE utrzymała preferencyjną stawkę na te usługi. Wynikiem tego jest mające wejść w życie w październiku 2006 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ponownie wprowadzające 7-proc. stawkę VAT na omawiane usługi. W rezultacie, przez dziesięć miesięcy tego roku, usługi pracochłonne obciążone były dodatkowymi 15 proc. VAT. Niestety, zazwyczaj drobni przedsiębiorcy świadczący omawiane usługi nie mogą liczyć w tym zakresie na jakiekolwiek odszkodowanie – wyjaśniał nam Andrzej Pośniak, prawnik z CMS Cameron McKenna.

Obniżenie stawek VAT dla usług pracochłonnych to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy będą mogli je stosować. Trzeba jednak przyznać, że to zmiana dość kosztowna.

Skutki finansowe w skali roku MF oszacowało na około 55 mln zł w odniesieniu do drobnych usług naprawczych. W stosunku do pozostałych usług określenie skutków jest o tyle utrudnione, że brak jest danych dotyczących tylko usług fryzjerskich.

Dane te odnoszą się łącznie do usług fryzjerskich i kosmetycznych. Przy uwzględnieniu takich danych ocenia się, że po wprowadzeniu nowych przepisów do budżetu wpłynie około 120 mln zł mniej. Jak podkreślił resort finansów, zważywszy na fakt, że więcej (z uwagi na potrzeby społeczeństwa) jest usług fryzjerskich niż kosmetycznych – wskazana kwota w większości odnosi się do usług fryzjerskich.

Spodziewana obniżka cen

Zmiana ma pomóc drobnym przedsiębiorcom. Według Ministerstwa Finansów, zmniejszenie stawki pozwoli obniżyć ceny na te usługi, a to z kolei powinno zachęcić konsumentów do częstszego korzystania z tych usług.

Stanisław Marczak, zastępca przewodniczącego Ogólnopolskiej Komisji Fryzjersko-Kosmetycznej Związku Rzemiosła Polskiego, zwrócił uwagę, że przyzwolenie Komisji Europejskiej jest korzystne dla wielu branż, jak również dla potencjalnych klientów. Z tego powodu zmiana stosownych przepisów powinna odbyć się w trybie pilnym.

– W przypadku usług fryzjersko-kosmetycznych Ogólnopolska Komisja Fryzjersko-Kosmetyczna ZRP wyraża opinię, że w celu zrównania szans wszystkich firm fryzjerskich działających na rynku oraz zrekompensowania mniejszych wpływów budżetowych można rozważyć możliwość objęcia podatkiem od towarów i usług wszystkich firm z tej branży, bez względu na wielkość osiąganej sprzedaży – stwierdził Stanisław Marczak.

Unia wyraziła zgodę

Przypomnijmy, Komisja Europejska zaproponowała pod koniec lipca przedłużenie do 2010 roku obowiązywania w 17 państwach członkowskich obniżonych stawek na usługi wymagające dużego nakładu pracy. Zgodnie z Dyrektywą 2006/18/EC, państwa członkowskie mają prawo do stosowania niższych stawek VAT w stosunku do usług, których świadczenie wymaga dużego nakładu pracy. Celem przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji jest umożliwienie państwom członkowskim stosowania obniżonych stawek podatkowych na tego typu usługi od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2010 r.

Obniżone stawki będą stosowane w dwóch kategoriach państw UE: w państwach starej Piętnastki, w przypadku których termin stosowania obniżonych stawek jest przedłużany (np. Belgia, Francja, Włochy, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja), a także w nowych państwach członkowskich, gdzie niższe stawki na usługi pracochłonne zostaną dopiero wprowadzone (np. Cypr, Czechy, Finlandia, Węgry, Malta, Litwa, Słowenia).

W przypadku Polski Komisja zezwoliła na stosowanie obniżonych stawek VAT z uwagi na duże nakłady pracy ręcznej w następujących branżach: drobne usługi w zakresie naprawy rowerów, obuwia i wyrobów ze skóry, bielizny, opieka domowa, renowacja i naprawa mieszkań, usługi fryzjersko-kosmetyczne.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK