| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > RPO. Swoboda działalności gospodarczej ważniejsza od jakości

RPO. Swoboda działalności gospodarczej ważniejsza od jakości

Ograniczanie swobody działalności gospodarczej w celu uzyskania odpowiedniej jakości usług jest sprzeczne z konstytucją.Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją art. 21a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz.U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zm.). Zgodnie z jego treścią wykonywanie prac z zakresu sporządzania planów urządzenia lasu dla lasów będących w zarządzie Lasów Państwowych powierza się przedsiębiorstwu państwowemu pod nazwą Biuro Urządzenia Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich sporny artykuł ustawy o lasach w sposób oczywisty ingeruje w sferę konstytucyjnej wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

– Przepis ten eliminuje wszystkie, poza BULiGL, podmioty gospodarcze świadczące usługi w zakresie sporządzania planów lasu z rynku usług wykonywanych na rzecz Lasów Państwowych – mówi Janusz Kochanowski. Dodał on, że w celu uzyskania odpowiedniej jakości usług ustawodawca nie może ograniczać swobody działalności gospodarczej.

Arkadiusz Jaraszek

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK