| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Ulga na dobroczynność jednak pozostanie

Sejm. Ulga na dobroczynność jednak pozostanie

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za pozostawieniem ulgi podatkowej dla firm wspierających działalność pożytku publicznego.Posłowie z komisji jednogłośnie zdecydowali wczoraj o przyjęciu poprawki do rządowego projektu zmiany ustawy o CIT utrzymującej 10-proc. ulgę dla firm przekazujących darowizny na rzecz działalności pożytku publicznego. Ministerstwo Finansów chciało zlikwidować ulgę tłumacząc, że jest niezgodna z przepisami unijnymi. Obecnie przepisy nie zezwalają na skorzystanie z odpisu w przypadku wsparcia zagranicznych organizacji pożytku publicznego. Z informacji przekazanej posłom przez MF wynika, że rozwiązania podobne do naszych istnieją we wszystkich krajach UE z wyjątkiem Holandii, która godzi się na wsparcie zagranicznych organizacji charytatywnych.

– Udało się wypracować kompromis polegający na tym, że ulga jest zachowana, a Unia zadowolona – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman.


Polscy przedsiębiorcy będą więc mogli wspierać także zagraniczne organizacje i korzystać z ulgi, jeżeli te będą spełniały określone kryteria.


Komisja, wbrew resortowi finansów, poparła przyjęcie poprawki posłów SLD i PO utrzymującej 30-proc. amortyzację fabrycznie nowych środków trwałych. Rząd chciał wykreślić to uprawnienie, gdyż zaproponował wprowadzenie jednorazowej amortyzacji dla małych podatników oraz firm rozpoczynających działalność gospodarczą. Zdaniem Ministerstwa Finansów przyjęcie przez Sejm poprawki będzie kosztować budżet około 670 mln złotych.

 
Mimo protestów MF posłowie przyjęli także poprawkę przywracającą ulgę dla spółek wodnych – organizacji korzystających ze składek rolników, które zajmują się utrzymaniem infrastruktury melioracyjnej.
Rząd zgodził się na zaproponowaną przez komisję zmianę, zgodnie z którą zachowają moc przepisy umożliwiające uproszczoną formę przekazywania zaliczek na podatek dochodowy. Akceptację resortu finansów znalazła także poprawka, która eliminuje groźbę podwójnego opodatkowania w przypadku dywidend otrzymywanych przez polskie spółki od spółek zagranicznych.


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK