REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspomagane zatrudnienie niepełnosprawnych

REKLAMA

Rząd zapowiada wprowadzenie na szerszą skalę modelu wspomaganego zatrudnienia niepełnosprawnych. Samorządy już szkolą i zatrudniają pracowników, którzy w miejscu pracy będą pomagać takim osobom.

W Polsce brakuje rozwiązań, które wypełniłyby deklaracje o niedyskryminowaniu osób niepełnosprawnych. W kwestii równouprawnienia w zatrudnieniu rolę taką mogłoby odgrywać zatrudnienie wspomagane – tłumaczył Mirosław Mielniczuk, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w trakcie spotkania z parlamentarzystami i organizacjami zrzeszającymi niepełnosprawnych.

REKLAMA

Zatrudnienie wspomagane zapewnia właściwą rehabilitację zawodową oraz społeczną.

Osoby niepełnosprawne pracują bowiem na otwartym rynku pracy wraz z pełnosprawnymi i otrzymują pomoc przy czynnościach, których wykonywanie uniemożliwia im ich niesprawność. Zdanie to potwierdzają opinie przedstawicieli organizacji zrzeszających takie osoby. Wielokrotnie proponowali oni wprowadzenie tej formy zatrudnienia w trakcie rozpoczętej w styczniu 2006 roku debaty nad stworzeniem kompleksowego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. Jej wyniki zostaną uwzględnione w przepisach nowej ustawy o rehabilitacji, która ma obowiązywać od 2008 roku.

Samorządy już zatrudniają

REKLAMA

Samorządy lokalne już wcielają w życie deklaracje rządu. Programy szkoleń i zatrudnienia asystentów funkcjonują m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Szczecinie. Program „Asystent osoby niepełnosprawnej” uruchomił ostatnio także stołeczny Ratusz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Zadaniem projektu jest wsparcie takich osób w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym. Nie wyręczać ich w codziennych czynnościach, ale towarzyszyć i wspomagać – tłumaczy koordynator prezydenta m.st. Warszawy Marek Trosiński.

Warunkiem korzystania z pomocy przeszkolonej osoby jest posiadanie grupy inwalidzkiej (I, II), orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy lub niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

• Więcej w Praktycznej encyklopedii prawa na CD. Drugą z pięciu płyt możesz kupić dziś w salonach prasowych.

– Niepełnosprawny może telefonicznie lub osobiście zgłosić, że potrzebuje pomocy asystenta. Pracują oni przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 8 do 22 – wyjaśnił Zbigniew Ogonowski, dyrektor Centrum Usług Socjalnych i Szkolenia Kadr Pomocy Społecznej Ośrodek Nowolipie.

Pomoc asystenta jest odpłatna. Za pierwsze 3,5 godz. trzeba zapłacić 4 zł, za każdą następną godzinę trzeba dopłacić złotówkę. Program ma objąć wszystkich niepełnosprawnych. Jeśli udokumentują oni trudną sytuację materialną, mogą zostać zwolnieni z opłat.

Mniej chronionej pracy

Praca niepełnosprawnych z asystentem umożliwi wzrost ich zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Obecnie pracuje na nim zaledwie co czterdziesty niepełnosprawny. Wzrost taki oznaczałby także spadek liczby zatrudnionych w zakładach pracy chronionej, które nie zapewniają tak skutecznej integracji społecznej jak praca na otwartym rynku. W krajach zachodnioeuropejskich w ZPChr zatrudnionych jest tylko 3 – 5 proc. niepełnosprawnych pracowników, w Polsce blisko 40 proc.

Łukasz Guza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA