REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijna pomoc napędza popyt na gwarancje ubezpieczeniowe

REKLAMA

Rośnie popyt na gwarancje ubezpieczeniowe wśród przedsiębiorców. Dzięki gwarancji jej beneficjent ma pewność, że nie poniesie strat wynikających z nierzetelności kontrahenta. Natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo żądać od niego zwrotu pieniędzy.
Według danych Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych w 2005 roku przedsiębiorcy wydali na nie 136,1 mln zł. Rok wcześniej było to 120,6 mln zł, co oznacza wzrost o 13 proc., podczas gdy w tym samym czasie cały rynek ubezpieczeń majątkowych wzrósł o nieco ponad 5 proc.
– Prognozujemy, że dynamika składki w tym roku będzie znacząco większa – mówi Elwira Ostrowska-Graczyk, dyrektor Biura Obsługi Ubezpieczeń Finansowych w PZU.
Fundusze strukturalne
Gwarancje cieszą się coraz większym zainteresowaniem, głównie ze względu na wzrost liczby i wartości inwestycji w Polsce.
– Szacuję, że minimum 50 proc. udzielanych gwarancji związanych jest z funduszami Unii Europejskiej – dodaje Elwira Ostrowska-Graczyk.
W ramach gwarancji kontraktowych wydawane są gwarancje na rzecz Agencji Rynku Rolnego oraz gwarancje, które zabezpieczają inwestycje współfinansowane z funduszy wspólnotowych, np. z Funduszu Spójności oraz funduszy strukturalnych.
Zapotrzebowanie jest duże, więc towarzystwa starają się wystawić ich możliwie najwięcej. Na przykład PZU deklaruje, że od złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów udzielenie gwarancji zajmuje do 5 dni.
– Zmieniliśmy wzory naszych gwarancji, dzięki czemu stały się one bardziej przystępne, a to uatrakcyjniło naszą ofertę – mówi Elwira Ostrowska-Graczyk.
Gwarancje przetargowe
Obecnie koniunkturę na gwarancję napędza boom w budownictwie. Na wykonanie wielu prac budowlanych (np. tam gdzie inwestorem są samorządy) organizowane są przetargi, dlatego też potrzebne są gwarancje przetargowe. Przed przystąpieniem do przetargu należy wpłacić wadium, czyli kwotę stanowiącą zabezpieczenie, że wybrana firma nie zrezygnuje z wykonania prac. Przedstawiając gwarancję, przedsiębiorca nie musi angażować swoich środków finansowych. To istotne o tyle, że równocześnie startuje się zwykle w kilku przetargach i za każdym razem trzeba by wpłacać nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Dla inwestorów gwarancja oznacza pewność, że w przypadku ewentualnej rezygnacji z wykonania inwestycji dostaną kwotę wadium. Przy czym przedsiębiorca musi mieć świadomość, że ubezpieczyciel będzie domagał się zwrotu wypłaconych pieniędzy. To dlatego obowiązkowym zabezpieczeniem dla towarzystwa jest weksel własny in blanco, którego posiadanie znakomicie ułatwia dochodzenie roszczeń.
Żeby spać spokojniej
Gdy przetarg już zostanie wygrany, przydają się gwarancje związane z jego realizacją. Należą do nich gwarancje należytego wykonania kontraktu, właściwego usunięcia wad i usterek oraz zwrotu zaliczki. Również one zabezpieczają inwestora przed problemami związanymi z nierzetelnością kontrahenta. Dla przedsiębiorcy ich wykupienie oznacza nie tylko brak konieczności angażowania własnego kapitału, ale też większe przychody po wykonaniu zlecenie, gdyż nikt nie zatrzymuje mu części wynagrodzenia tytułem pokrycia ewentualnych napraw gwarancyjnych.
To standard w branży budowlanej, gdzie dopiero po kilku latach może okazać się, że wykonawca np. źle zbudował dom. Teoretycznie inwestor może wtedy dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnej. W praktyce może być to jednak trudne. Według danych firmy Euler Hermes, około 14 proc. wszystkich upadłości w Polsce dotyczy branży budowlanej. Co prawda w I połowie 2006 roku upadły 43 firmy budowlane, a rok wcześniej było ich 81, to jednak ryzyko, że nie będzie od kogo domagać się pokrycia kosztów istnieje.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Uwaga na niegwarantowanych
Dlatego też przydaje się właśnie gwarancja, bo ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnego remontu, źle postawionego domu do wysokości kwoty przewidzianej w gwarancji. W takim wypadku ubezpieczyciel nie ma od kogo ściągnąć wypłaconych pieniędzy. Bierze takie ryzyko pod uwagę i dlatego przed wystawieniem gwarancji sprawdza kondycję przedsiębiorcy i dostają ją tylko firmy rzetelne. Dla inwestora ewentualny problem z uzyskaniem gwarancji przez wykonawcę, to pierwszy sygnał, że może on mieć kłopoty finansowe. Nic więc dziwnego, że popyt na gwarancje rośnie również ze strony małych i średnich firm.

DOKUMENTY POTRZEBNE DO UZYSKANIA GWARANCJI
• wniosek o wystawienie gwarancji
• sprawozdanie finansowe
• dokumenty rejestrowe firmy
referencje z poprzednich kontraktów
• weksel własny in blanco gwarantujący spłatę zobowiązań

PRAWO DO REGRESU
Uwaga! Wystawiający gwarancję ubezpieczyciel ma prawo żądać zwroty wypłaconych beneficjantowi gwarancji kwot od przedsiębiorcy. Oznacza to, że nierzetelna firma i tak będzie musiała uregulować zobowiązanie będące przedmiotem gwarancji.

Bianka Jaworska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA