| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > EFS. Szkolenia współfinansowane dla firm

EFS. Szkolenia współfinansowane dla firm

Na dotowane z funduszy unijnych szkolenia wysyłają swoich pracowników przede wszystkim małe i średnie firmy. Szacuje się, że z tańszych kursów skorzysta 184 tys. pracowników z około 86 tys. należących do tego sektora firm.

Około 11 tys. dużych przedsiębiorstw wyśle na dotowane szkolenia ok. 100 tys. pracowników. Kwota przeznaczona na kształcenie przedsiębiorców i ich pracowników w latach 2004–2006 to ponad 250 mln euro. 80 proc. tej kwoty (ok. 200 mln euro) przeznaczone zostało na dotacje do szkoleń w ramach doskonalenia umiejętności i kwalifikacji kadr. Szkolenia inicjują i realizują komercyjne firmy szkoleniowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe oraz organizacje przedsiębiorców i związki zawodowe.

Otwarte tylko dla małych

W większości przypadków dokształcanie pracowników ma formę szkoleń otwartych. Adresowane są one głównie do pracowników małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Stanowią oni trzy czwarte odbiorców tego typu szkoleń, w tym blisko 12 proc. to właściciele i pracownicy firm mikro.

Z kolei z beneficjentami szytych na miarę szkoleń zamkniętych, czyli przygotowywanych pod konkretne potrzeby zakładu pracy są w 70 proc. pracownicy dużych przedsiębiorstw.

– Należy przy tym pamiętać, że szkolenia zamknięte stanowią mniejszość – 46 proc. wszystkich rekomendowanych dotychczas wniosków- mówi Agnieszka Józefowicz-Krakowiak, p.o. rzecznika prasowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która jest instytucją wdrażającą działanie 2.3 SPO- ZL (sektorowy program operacyjny – rozwój zasobów ludzkich).

Łączna liczba uczestników szkoleń w przedsiębiorstwach to zaledwie 30 proc. szacowanej liczby pracowników, która weźmie udział w projektach w ramach doskonalenia umiejętności i kwalifikacji kadr.

Przede wszystkim MSP

– Średnia liczna osób uczestniczących w projekcie otwartym – ok. 1000, jest prawie trzykrotnie wyższa od liczby osób (ok. 360) uczestniczących w szkoleniach prowadzonych w firmach – dodaje Agnieszka Józefowicz-Krakowiak.

Obecnie na terenie całego kraju wdrażanych jest blisko 500 projektów, w ramach których prowadzone są różnego rodzaju szkolenia. Nabór na te kursy prowadzony jest bezpośrednio przez realizatorów dokształcania.

Udział w szkoleniu pracownika kosztuje małego i średniego przedsiębiorcę ok. 20 proc. kosztów komercyjnego kursu. Dla MSP dofinansowanie dokształcania wynosi bowiem 80 proc. ceny, w przypadku dużych przedsiębiorstw – 60 proc. Natomiast szkolenia specjalistyczne (przydatne są wyłącznie w pracy w danej firmie) dofinansowane są w 45 proc. dla małych i 35 proc. dla dużych firm.

Nabór zamknięty – szkolenia są

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK