| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniec politycznych rad nadzorczych

Koniec politycznych rad nadzorczych

Znowelizowana ustawa o komercjalizacji zakazuje pracownikom biur poselskich zasiadać w radach nadzorczych spółek skarbu państwa.


WMinisterstwie Skarbu Państwa powstało już wewnętrzne zarządzenie, które nakazuje wszystkim osobom ubiegającym się o funkcję członka rady nadzorczej spółki z udziałem skarbu państwa podpisanie specjalnego oświadczenia. Osoby takie muszą wskazać, czy pełnią funkcję publiczną lub czy są blisko powiązane z politykami. Jest to odpowiedź ministerstwa na nowelizację ustawy z 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. nr 118, poz. 561 z późn. zm.). Zgodnie z jej zapisami skarb państwa nie może wskazywać do pełnienia funkcji członka rady nadzorczej m.in. osób zatrudnionych w biurach poselskich, senatorskich, europosłów oraz osób wchodzących w skład organów partii politycznych, reprezentujących je na zewnątrz lub uprawnionych do zaciągania w ich imieniu zobowiązań.

Nowe przepisy spotkały się z krytyką posłów opozycji.

– Pomysł odpartyjnienia spółek SP jest ładnym hasłem, jednak PiS tak naprawdę chce w to miejsce wstawić swoich sympatyków – mówi Krystian Łuczak, poseł SLD i członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Wskazuje on, że przynależność do partii politycznej nie jest jedynym warunkiem uzależnienia od polityków.

– Można być przecież otwartym zwolennikiem danej partii i realizować jej politykę – dodaje poseł.

Podobne wątpliwości mają także posłowie PO. Poseł Jan Wyrowiński wskazuje, że może być taka sytuacja, że dana osoba zrezygnuje z funkcji politycznej i będzie mogła być członkiem rady nadzorczej, a wcale nie odetnie się od wcześniejszych wpływów politycznych.

ARKADIUSZ JARASZEK
arkadiusz.jaraszek@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK