| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przekształcenie już za 1 proc. ceny

Przekształcenie już za 1 proc. ceny

Działkę w centrum Warszawy czy Krakowa można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych. Większość rad gmin podjęła uchwały ustalając w nich bonifikaty od opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności

Ktoś zyska, ktoś straci

Bonifikata od opłat za przekształcenie to czysty zysk dla użytkowników wieczystych komunalnych gruntów. Wielu do tej pory nie było stać na uwłaszczenie. Nowe zasady pozwalają im na zaoszczędzenie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. W dalszej perspektywie tracą na tym jednak gminy, które nie dość że w przyspieszonym tempie pozbywają się swoich nieruchomości, to jeszcze tracą wpływy z corocznych opłat za użytkowanie.

– Gmina powinna posiadać mienie służące do zaspokajania jej potrzeb. Opłaty za użytkowanie wieczyste są jednym że źródeł dochodu gminy. Gminy powinny się wyzbywać mienia, które jest zbędne i naraża gminę na dodatkowe koszty – twierdzi Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich.

– Ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie można rozpatrywać w kategoriach jakichkolwiek korzyści ekonomicznych dla gminy. Nie mieliśmy obowiązku wprowadzenia takich bonifikat, ale pamiętajmy o tym, ze gminę reprezentuje grupa osób o różnych poglądach i opcjach. Ta uchwała nie była rozpatrywana w kategoriach ekonomicznych, tylko raczej społecznych – przyznaje Marek Sierant, zastępca dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Zamościu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK