| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Długi w branży napojów

Długi w branży napojów

W branży soków i napojów średni termin płatności wynosi 35 dni. Natomiast trudne długi stanowią jedynie 3 proc. wszystkich należności.

Jak wykazują statystyki, Polacy piją coraz więcej wody mineralnej, głównie niegazowanej. W ciągu ostatniej dekady jej spożycie zwiększyło się dwukrotnie. Obecnie statystyczny Polak wypija około 50 litrów wody mineralnej rocznie. Jednak dysproporcja między Polską a innymi europejskimi krajami wskazuje, że polski rynek wody mineralnej nadal posiada potencjał rozwojowy.

Koncentracja rynku

Obecnie blisko połowa rynku wody mineralnej jest skupiona w rękach pięciu największych firm. W przypadku pozostałych napojów bezalkoholowych (soków, nektarów i napojów) Polacy (z rocznym spożyciem na poziomie 30 litrów) nie odstają od średniej unijnej. Podobnie jak w przypadku wody mineralnej, około 60 proc. rynku skupia kilka największych firm. Zmniejsza się liczba producentów napojów i soków, choć, jak podkreślają specjaliści, także małe przedsiębiorstwa włączają się do walki o konsumenta. Dobra pozycja na rynku w tym sektorze w dużej mierze zależy od budżetu na reklamę i promocję. Walka konkurencyjna jest zatem bardzo ostra.

Kanały dystrybucji

Głównymi kanałami dystrybucji napojów bezalkoholowych są duże sieci handlowe oraz hurtownie piwa i napojów. Branża soków i napojów charakteryzuje się średnim ryzykiem związanym z udzielanym przez producentów kredytem kupieckim. Obrazujący to ryzyko Wskaźnik Moralności Płatniczej przygotowywany przez Grupę Euler Hermes wynosi 56 punktów (w skali od 0 do 100). – Taka wartość oznacza, że firmy udzielające kredytów kupieckich powinny monitorować spływ należności od swoich kontrahentów, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia opóźnień nawet do 40 dni po terminie płatności – wyjaśnia Michał Modrzejewski z Działu Analiz Branżowych Euler Hermes.

Terminy płatności

Średni termin płatności w branży soków i napojów wynosi 35 dni, a realny czas od wystawienia faktury, do momentu zapłaty za towar – 59 dni. Według danych zebranych przez Euler Hermes 76 proc. wszystkich należności stanowiły należności bieżące. Tak zwane trudne długi, czyli płatności, których termin upłynął ponad 120 dni temu stanowią zaledwie 3 proc. należności.

Marek Matusiak

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »