| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pieniądze trafią do firm

Pieniądze trafią do firm

Połowa wpływów pochodzących z opłaty recyklingowej za pojazdy wycofane z eksploatacji będzie przeznaczona na dopłaty dla przedsiębiorstw zajmujących się demontażem aut.


Dziś wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przeznaczania wpływów pochodzących z opłat recyklinowych. Określa ono na co będą przekazywane środki pochodzące z opłat recyklingowych. Od stycznia 2006 roku podmioty sprowadzające do Polski samochody muszą wpłacać 500 zł na odrębny rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za każdy pojazd na poczet późniejszego recyklingu. Ci, którzy wprowadzają na rynek więcej niż 1000 aut rocznie, muszą z kolei zapewnić sieć zbierania pojazdów.

Zgodnie z rozporządzeniem 50 proc. środków z opłaty recyklingowej ma być przeznaczone na dopłaty do demontażu pojazdów. Działania inwestycyjne w zakresie demontażu, gospodarowania odpadami i zbiórkę pojazdów mają być pokryte z 30 proc. wpływów. Natomiast 20 proc. zgromadzonych środków zostanie skierowanych na dofinansowanie gmin w zakresie zbierania porzuconych pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Jednak, aby móc skorzystać z dopłat do demontażu pojazdów, trzeba spełnić określone warunki. Przede wszystkim należy osiągnąć odzysk na poziomie 85 proc. i recykling – 80 proc. Takie podmioty mogą składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dopłatę od 1 stycznia do 31 marca po roku, w którym stacja spełniła warunki.

– Do każdego rodzaju odpadów trzeba wykonywać szereg procedur i tworzyć dokumentację z tym związaną. Małe przedsiębiorstwa nie mają wykwalifikowanych pracowników, którzy by się tym zajmowali. Zatem mniejsze stacje nie są w stanie rozliczyć poziomu recyklingu i w związku z tym nie mogą liczyć na dopłaty – mówi Paweł Krzemiński z firmy Stena, która zajmuje się recyklingiem pojazdów.

Łukasz Kuligowski

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »