| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pieniądze trafią do firm

Pieniądze trafią do firm

Połowa wpływów pochodzących z opłaty recyklingowej za pojazdy wycofane z eksploatacji będzie przeznaczona na dopłaty dla przedsiębiorstw zajmujących się demontażem aut.


Dziś wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przeznaczania wpływów pochodzących z opłat recyklinowych. Określa ono na co będą przekazywane środki pochodzące z opłat recyklingowych. Od stycznia 2006 roku podmioty sprowadzające do Polski samochody muszą wpłacać 500 zł na odrębny rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za każdy pojazd na poczet późniejszego recyklingu. Ci, którzy wprowadzają na rynek więcej niż 1000 aut rocznie, muszą z kolei zapewnić sieć zbierania pojazdów.

Zgodnie z rozporządzeniem 50 proc. środków z opłaty recyklingowej ma być przeznaczone na dopłaty do demontażu pojazdów. Działania inwestycyjne w zakresie demontażu, gospodarowania odpadami i zbiórkę pojazdów mają być pokryte z 30 proc. wpływów. Natomiast 20 proc. zgromadzonych środków zostanie skierowanych na dofinansowanie gmin w zakresie zbierania porzuconych pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Jednak, aby móc skorzystać z dopłat do demontażu pojazdów, trzeba spełnić określone warunki. Przede wszystkim należy osiągnąć odzysk na poziomie 85 proc. i recykling – 80 proc. Takie podmioty mogą składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dopłatę od 1 stycznia do 31 marca po roku, w którym stacja spełniła warunki.

– Do każdego rodzaju odpadów trzeba wykonywać szereg procedur i tworzyć dokumentację z tym związaną. Małe przedsiębiorstwa nie mają wykwalifikowanych pracowników, którzy by się tym zajmowali. Zatem mniejsze stacje nie są w stanie rozliczyć poziomu recyklingu i w związku z tym nie mogą liczyć na dopłaty – mówi Paweł Krzemiński z firmy Stena, która zajmuje się recyklingiem pojazdów.

Łukasz Kuligowski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK