| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowa forma działalności gospodarczej

Nowa forma działalności gospodarczej

Ustawa o spółdzielni europejskiej przewiduje ułatwienia przy tworzeniu spółdzielni europejskich i określa zasady funkcjonowania takich podmiotów. Ustanawia o­na narzędzia prawne, które mają uprościć reorganizację kapitałową w skali Unii Europejskiej przez daleko idące ułatwienie współpracy transgranicznej.

Ustawa ma również ułatwić współpracę między przedsiębiorcami z obszaru Unii Europejskiej. Zdaniem projektodawcy zakładanie spółdzielni europejskich zwiększy przepływ kapitału i nowych technologii. Ma także nastąpić obniżenie kosztów przedsięwzięć, które będą podejmowane wspólnie z zagranicznymi firmami, co wpłynie na większą konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.

Regulacje pozwalają na pewną dowolność przy wyborze zarządzania taką spółdzielnią. Przewidziano system dualistyczny (zarząd i rada) oraz monistyczny (jeden organ administracyjny).

W ocenie projektodawcy rozwiązania mają pozytywnie wpłynąć na pewność obrotu gospodarczego, co może sprzyjać zwiększaniu się zaufania inwestorów zagranicznych do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W dodatku ta nowa forma prowadzenia działalności może pozytywnie wpłynąć na rynek pracy. Funkcjonowanie spółdzielni w Unii Europejskiej pokazuje, że podobne rozwiązania w Polsce powinny pozytywnie wpłynąć na rozwój regionów. Taka forma działalności sprzyja bowiem zapewnieniu lokalnych usług.

Wejście tej ustawy w życie spowoduje konieczność dostosowania systemu informatycznego Krajowego Rejestru Sądowego do potrzeb rejestracji nowych podmiotów gospodarczych.

Łukasz Kuligowski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK