| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MG: wzrost PKB o 5 proc. a eksportu o 17 proc.

MG: wzrost PKB o 5 proc. a eksportu o 17 proc.

Ministerstwo Gospodarki, w opracowaniu analitycznym podsumowującym wyniki gospodarki w I kwartale, prognozuje, że PKB w 2006 roku wzrośnie o około 5 proc., a eksport o około 17 proc.

GUS podał pod koniec maja, że PKB w I kwartale wzrósł o 5,2 proc.

"W 2006 roku przewidujemy wzrost PKB o ok. 5 proc. Szacujemy, że nakłady brutto na środki trwale wzrosną względem 2005 roku o 9,6 proc., przy wsparciu finansowym ze środków unijnych realizacji inwestycji. Spożycie indywidualne powinno wzrosnąć o ok. 3,9 proc." - napisał resort gospodarki w opracowaniu.

Resort gospodarki ocenia, że wysokie tempo produkcji z pierwszych miesięcy roku zostanie utrzymane.

"Przewiduje się, że wzrost produkcji sprzedanej przemysłu będzie kontynuowany w roku bieżącym i wyniesie ok. 8-9 proc. Różnica pomiędzy tempem wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu i utrzymująca się wysoka dynamika eksportu w 2005, w I kwartale br. została zmniejszona. Taka sytuacja wskazuje, że wyprzedawane w zeszłym roku zapasy, znacznie zmalały i utrzymanie wysokiej sprzedaży eksportowej wymagać będzie wyższej dynamiki produkcji przemysłowej" - napisano.

MG prognozuje, że w 2006 roku wzrost w budownictwie utrzyma się na poziomie zbliżonym do 2005 roku i wyniesie ok. 7-8 proc.

W opracowaniu analitycy nie obawiają się wzrostu presji inflacyjnej.

"W 2006 r. poziom inflacji będzie kształtował się z jednej strony pod wpływem rosnącej dynamiki popytu krajowego, a z drugiej strony pod wpływem nadal wysokiej stopy bezrobocia, przy stosunkowo niskiej realnej dynamice przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz przewidywanej aprecjacji złotego. Ocenia się, ze wzrost cen powinien wynieść ok. 0,9 proc." - napisano.

"Można sądzić, że gdyby nie podwyższenie na początku roku cen energii elektrycznej, podwyżki abonamentu RTV i cen usług pocztowych oraz dynamicznie wzrastające od początku roku ceny gazu notowalibyśmy deflację" - napisano.

MG przewiduje, że w 2006 roku eksport (w ujęciu towarowym, wyrażony w euro) wzrośnie o ok. 17 proc. i wyniesie ok. 89,8 mld euro, natomiast wzrost importu wyniesie ok. 14 proc. i osiągnie on wartość 90,5 mld euro. Deficyt towarowy wyniesie 0,7 mld euro.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »