| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odpowiedzialność za wady rzeczy

Odpowiedzialność za wady rzeczy

Najbardziej powszechną umową w obrocie gospodarczym jest umowa sprzedaży. Przy jej realizacji często pojawia się problem uprawnień kupującego wynikających z rękojmi i gwarancji.


Ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady sprzedanej rzeczy ma charakter absolutny, tzn. sprzedawca nie może się z niej zwolnić, obciąża go ona niezależnie od tego, czy to on spowodował wadliwość rzeczy, czy ponosi w tym zakresie jakąkolwiek winę, a nawet – czy w ogóle wiedział lub mógł wiedzieć o tym, że sprzedawana rzecz jest wadliwa.

W niektórych przypadkach sprzedawca może przed zawarciem umowy z nabywcą, za jego zgodą, ograniczyć lub wyłączyć tę surową odpowiedzialność. Jednakże w umowach z udziałem konsumentów ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności jest niedopuszczalne.

Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia transakcji.
Należy też pamiętać o obowiązku zawiadomienia sprzedawcy o wadzie w terminie miesiąca od jej wykrycia. Inaczej sprawy się mają przy sprzedaży między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Wtedy kupujący powinien zbadać rzecz w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju i niezwłocznie zawiadomić sprzedawcę o dostrzeżonej wadzie.

W odróżnieniu od rękojmi, która powstaje z mocy prawa, gwarancja jest zupełnie dobrowolna. A uprawnienia z niej wynikające mogą dotyczyć tylko wad fizycznych rzeczy sprzedanej.w

Marta Marciniak
marta.marciniak@infor.pl

Podstawa prawna
• Art. 556 – 582 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm., ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 157, poz. 1316).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK