| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Eksport wciąż prężny

Eksport wciąż prężny

Utrzymuje się blisko 20-proc. wzrost eksportu - wynika z najnowszych danych NBP i GUS.

W lutym nasze firmy sprzedały za granicą towary warte 6,829 mld euro, o 18 proc. więcej niż przed rokiem. Import towarów osiągnął poziom 6,837 mln euro i zwiększył się o 17,1 proc. – wynika z bilansu płatniczego sporządzonego przez Narodowy Bank Polski. Rachunek bieżący tego bilansu pokazuje, ile pieniędzy wpływa do naszego kraju, a ile wypływa. Decyduje o tym w dużym stopniu wielkość importu oraz eksportu towarów i usług. Analitycy oczekiwali, że w lutym deficyt bilansu płatniczego wyniesie około 340 mln euro. Był on jednak większy i wyniósł 538 mln euro.

– Deficyt obrotów bieżących był w lutym wyższy od oczekiwań rynku. Znaczny wpływ na to miała wypłata dywidendy dla zagranicznych inwestorów i reinwestowanie przez nich zysków. Ale bilans handlu zagranicznego pokazuje, że eksport i import szybko rosną i nie widać zagrożeń dla naszej sprzedaży na rynkach zagranicznych – mówi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska. Dodaje, że to potwierdza utrzymywanie się dużego wzrostu gospodarczego.

Dane NPB są zgodne z informacjami GUS o wymianie towarowej z zagranicą w pierwszych dwóch miesiącach roku. W tym czasie eksport wzrósł o 19,8 proc., a import o 17,2 proc. Ujemne saldo w wymianie towarowej wyniosło 0,9 mld euro i było o 100 mln euro mniejsze niż przed rokiem.


Janusz K. Kowalski
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »