REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość do gruntownej naprawy

REKLAMA

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowuje projekt nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego. Ustawa ta obowiązuje zaledwie od 2,5 roku, a już planowane są w niej obszerne zmiany.
Część z nich ma usprawnić i przyspieszyć postępowanie upadłościowe i układowe, ale będzie też wiele zmian, które mają wyeliminować błędy, które powstały w trakcie prac legislacyjnych. Jeszcze w kwietniu projekt ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.
Zmieni się podstawa ogłoszenia upadłości. Wierzyciel nie będzie już mógł złożyć wniosku o upadłość kontrahenta (osoby prawnej) z tego powodu, że zobowiązania dłużnika przewyższają wartość jego majątku – nawet jeśli reguluje on zobowiązania w terminie. Jedyną podstawą ogłoszenia upadłości będzie teraz niewykonywanie wymagalnych zobowiązań pieniężnych przez dłużnika.

Łatwiej o naprawę

Niewielkim zainteresowaniem cieszy się teraz postępowanie naprawcze, a to dlatego, że zobowiązany do jego wszczęcia jest sam dłużnik. Poza tym przepisy wymagają, aby w stosunku do osoby, wobec której ma być wszczęte postępowanie naprawcze, nie istniały podstawy ogłoszenia upadłości. Podstawą ogłoszenia upadłości jest nieregulowanie choćby niektórych zobowiązań. Tymczasem nie ma dłużników, którzy wykonywaliby wszystkie zobowiązania i nie mieliby zaległości płatniczych. Przedsiębiorca musiałby więc projektować, że nie będzie spłacać długów. Postępowań naprawczych może być jednak więcej. W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby w przypadkach gdy oddalany jest wniosek o ogłoszenie upadłości (np. gdy nie ma jeszcze podstaw do jej ogłoszenia), sąd mógł jednocześnie wyrazić zgodę na prowadzenie postępowania naprawczego.

Szybciej i sprawniej

– Nowa ustawa miała przyspieszyć procedurę upadłości i jednocześnie uczynić ją tańszą. Tymczasem stało się inaczej. Cała odpowiedzialność spadła na sędziego komisarza, co niepotrzebnie wydłuża postępowanie. Decyduje on o każdej najdrobniejszej czynności – m.in. o ogłoszeniach, obwieszczeniach – mówi syndyk Mirosław Kamiński. Nowela ma to zmienić. Część obowiązków zostanie teraz przeniesiona z sędziego na syndyka.
Kolejna zmiana dotyczy wierzycieli zabezpieczonych powierniczo, czyli korzystających z przewłaszczenia na zabezpieczenie. – Teraz wierzyciel zaspokaja się, żądając wyłączenia przedmiotu zabezpieczenia (np. maszyny) z masy upadłości. W razie sporu procedura się wydłuża. W nowej regulacji przedmiot przewłaszczony nie będzie podlegał wyłączeniu z masy. Syndyk będzie mógł go sprzedać, a pieniądze w ten sposób uzyskane będą dzielone nie pomiędzy ogół właścicieli, ale wierzyciela, który korzysta z takiego zabezpieczenia – tłumaczy prof. Andrzej Jakubecki, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
Zniknie też problem, że wierzyciele zwlekają ze złożeniem wniosku o wyłączenie z masy, bo boją się, że syndyk obciąży ich kosztami przechowywania maszyn. – Teraz syndyk nie zrobi tego, bo maszyna będzie składnikiem masy upadłości – dodaje prof. Jakubecki.
Zamiany będą też dotyczyły statusu wierzycieli. Kategoria pierwsza zaspokajania wierzytelności będzie ograniczać się tylko do kosztów postępowania upadłościowego (w tym zobowiązań wobec pracowników powstałych w trakcie postępowania). Natomiast wierzytelności uprzywilejowane – w tym zobowiązania wobec pracowników powstałe przed ogłoszeniem upadłości – będą zaspokajane w kategorii drugiej – wszystkie bez względu na ich charakter.

Bez zmian w spółdzielniach

Zmiany nie obejmą odrębnej regulacji dla spółdzielni mieszkaniowej, co postulowali syndycy prowadzący postępowanie upadłościowe.
– Nie wiemy, jakie są kompetencje w przypadku ogłoszenia upadłości zarządu i rady nadzorczej jako organu spółdzielni, a jakie syndyka i rady wierzycieli – skarży się syndyk Irena Buczyńska prowadząca upadłości spółdzielni. Kolejna sprawa to przekształcenie prawa własnościowego w odrębną własność. Syndyk ma obowiązek dokonać przekształcenia, ale żadne przepisy nie wyjaśniają co robić, jeśli lokal jest obciążony hipoteką. Zdaniem syndyków z tego powodu w projekcie powinny jednak znaleźć się zmiany dotyczące upadłości spółdzielni mieszkaniowej.

Teresa Siudem
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA