| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost w przemyśle najwolniejszy od pół roku

Wzrost w przemyśle najwolniejszy od pół roku

Polski sektor przemysłu odnotował w marcu najwolniejszy od sześciu miesięcy wzrost. Wskaźnik PMI liczony przez ABN AMRO Polska spadł w marcu do 52,0 z 52,8 w lutym - podał badający koniunkturę NTC Research.

Zdaniem Zsolta Papp, ekonomisty w ABN AMRO marcowe wyniki PMI wykazują dalsze osłabienie się gospodarczego rozmachu w Polsce."Liczba nowych zamówień, a w szczególności zamówień eksportowych wydaje się być głównym powodem osłabienia gospodarczego. Umiarkowana inflacja oraz marcowe dane zdają się sugerować, aczkolwiek umiarkowanie, pole do manewru w polityce pieniężnej" - skomentował wyniki badania Papp.Jak podano w badaniu w marcu jedenasty miesiąc z rzędu zanotowano wzrost produkcji w polskim sektorze przemysłowym."Przedsiębiorcy nadal informowali o wyższym zapotrzebowaniu produkcji wynikającej z większej liczby nowych zamówień, jednak mogli nadrobić zaległości produkcyjne w ostrzejszym tempie niż w lutym. Tempo wzrostu produkcji osłabło jednak trzeci miesiąc z rzędu i było najniższe od września" - napisali w komentarzu do badania analitycy ABN Amro.Ogólnie tempo wzrostu liczby nowych zobowiązań produkcyjnych polskich przedsiębiorców było najniższe od października 2005 roku, a producenci informowali o konieczności podejmowania działań promocyjnych w celu zwiększenia sprzedaży. Równocześnie liczba zamówień zagranicznych na wyroby polskiego sektora przemysłowego spadła nieznacznie w porównaniu do ubiegłego miesiąca."Stało się to ze względu na wzmożoną konkurencję ze strony zagranicznych producentów utrzymujących niski poziom kosztów oraz dalsze umocnienie złotego" - podsumowują analitycy.Ich zdaniem konkurencja cenowa spowodowała jedynie marginalny wzrost cen wyrobów gotowych w marcu, mimo kontynuacji ostrego tempa wzrostu kosztów. Dodatkowo wzrost kosztów utrzymywał się na poziomie znacznie wyższym niż średnia wartość z 2005 roku, a jako przyczynę wielu przedsiębiorców wskazywało wzrost cen metali."Wzrost kosztów był związany ze słabszym wzrostem zatrudnienia w sektorze w marcu. Wzrost zatrudnienia sygnalizowano dziewiąty miesiąc z rzędu, jednak tempo wzrostu spadło po raz trzeci z rzędu do bardzo niskiego poziomu" - podali analitycy.Według badania ABN Amro w marcu nastąpił dalszy spadek zapasów wyrobów gotowych, a przedsiębiorcy informowali o konieczności stosowania środków promocyjnych w celu zmniejszenia liczby niesprzedanych wyrobów.


Dodatkowo wzrost ilości zakupionych surowców związanych z dążeniem do redukcji kosztów uległ ograniczeniu. Natomiast poziom zakupów surowców w marcu nie uległ zmianie od lutego (mimo wzrostu produkcji), powodując dalszy spadek magazynowych zapasów materiałów.Badania śledzą zmiany w wielkości produkcji, liczbie otrzymanych zamówień, poziomie zatrudnienia, zapasów oraz prędkości dostaw i dostarczają najwcześniejszych informacji na temat kondycji sektora przemysłowego. Jeśli wyniki indeksu znajdujące się powyżej wartości 50.0 oznaczają poprawę lub wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast poniżej 50.0 oznaczają pogorszenie lub spadek

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »