| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy sięgają po karty kredytowe

Przedsiębiorcy sięgają po karty kredytowe

Karty kredytowe, które do niedawna były oferowane wyłącznie klientom detalicznym, zaczynają zdobywać rynek małych i średnich przedsiębiorstw. Na razie mają je w ofercie cztery banki: PKO BP, Raiffeisen Bank, ING Bank Śląski, a od stycznia także Pekao SA.

W Polsce karta kredytowa dla firm jest stosunkowo nowym produktem, ale jej znaczenie rośnie. PKO BP do końca lutego 2006 roku wydał 29,7 tys. takich kart.

Z kredytu w karcie mogą korzystać przede wszystkim indywidualni przedsiębiorcy, ale np. w Raiffeisen Banku również większe przedsiębiorstwa – podmioty prawa handlowego.

– Karty kredytowe mogą być uzupełnieniem innych kredytów, mogą być też wykorzystywane w bieżącej działalności zamiast linii kredytowej w rachunku. Firma może spłacać całe zadłużenie w okresie bezodsetkowym i tym samym korzystać z nieoprocentowanego kredytu bądź też z kredytu na karcie i kredytu w rachunku – mówi Filip Mazurek z Departamentu Rozwoju i Sprzedaży Produktów dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Raiffeisen Bank Polska i dodaje, że coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z oprocentowanego kredytu w karcie.

Jest to stosunkowo młody produkt na rynku, ale zdobywa coraz większą popularność, ponieważ gwarantuje wygodę. Daje natychmiastowy dostęp do gotówki i umożliwia finansowanie bieżących potrzeb.

– Karta kredytowa VISA dla małych firm ING Banku Śląskiego cieszy się powodzeniem od momentu jej wdrożenia w czerwcu 2005 roku. Do lutego 2006 bank wydał już 4,3 takich kart. Popularność karty kredytowej wynika głównie z tego, iż jest to tzw. szybki kredyt. Dodatkowo brak wymogu posiadania konta firmowego w ING Banku Śląskim zwiększa dostępność takiej karty dla przedsiębiorców – powiedziała Urszula Nowakowska, z-ca dyrektora Departamentu Kart Płatniczych w ING Banku Śląskim.

W Raiffeisen Banku warunkiem uzyskania karty kredytowej VISA Business jest posiadanie rachunku w tym banku i minimum 300 tys. zł rocznych obrotów na działalności gospodarczej. Filip Mazurek przyznaje, że z kart kredytowych jak na razie korzystają głównie małe firmy.

Banki zachęcają do korzystania z limitu w karcie. ING Bank Śląski dla wszystkich umów o kartę zawartych po 20 marca wprowadził zasadę, zgodnie z którą wydanie i użytkowanie karty może być bezpłatne (nie pobiera się opłaty aktywizującej) pod warunkiem wykonania płatności na określoną kwotę – min. 2,5 tys. w ciągu pierwszych trzech miesięcy użytkowania i 12 tys. zł w całym roku.

Pekao SA przedsiębiorcom korzystającym z firmowych kart kredytowych udostępnia specjalny serwis concierge, dotychczas zarezerwowany dla kart prestiżowych – złotych lub platynowych. Zawiera on pakiet assistance działający na terenie całego kraju, obejmujący m.in. naprawę samochodu w razie wypadku, usługi medyczne, zakwaterowanie w hotelu.

Okres, w którym banki nie naliczają odsetek za zaciągnięty kredyt może wynosić nawet 55 dni, potem konieczne jest spłacenie 5-10 proc. wykorzystanej kwoty. Maksymalny limit, jaki można otrzymać, to w zależności od banku 25-100 tys. zł.

Eksperci przewidują, że firmowe karty kredytowe będą nabierać coraz większego znaczenia w finansowaniu bieżących wydatków przedsiębiorców. W krajach Europy Zachodniej mają bardzo mocną pozycję wśród bankowych produktów skierowanych do firm. W Wielkiej Brytanii miesięczne wydatki małych i średnich firm dokonane kartami kredytowymi wynoszą 1,8 mld funtów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Monika Krześniak
monika.krzesniak@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK