REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WPI spadł w marcu, ale tempo spadku coraz mniejsze

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych (CPI) spada już czwarty miesiąc z rzędu, choć w marcu tempo redukcji jego wartości uległo ograniczeniu - podało badające wskaźnik Bureau for Investments and Economic Cycles.
"Nadal (...) w gospodarce dominują tendencje oddziałujące stabilizująco na ceny. Stabilne ceny sprzyjają funkcjonowaniu przedsiębiorstw, planowaniu ich inwestycji zarówno rzeczowych, jak i kapitałowych. Jednak nawet niewielki, lecz utrzymujący się w dłuższym okresie czasu spadek cen, zagraża utratą planowanych zysków, pogarsza więc sytuację finansową firm, a tym samym zmniejsza skłonność do inwestowania" - podało BIEC.

Jak napisali eksperci biura w raporcie w ubiegłym miesiącu, w firmach dość radykalnie spadło wykorzystanie mocy produkcyjnych, a to oznacza dodatkowy koszt z tytułu utrzymywania maszyn, które nie są dostatecznie wykorzystywane.

"W tym miesiącu przedsiębiorstwa zasygnalizowały, że koszty wytwarzania w przeliczeniu na jednostkę wyrobu zaczęły wzrastać. Prawdopodobnie przynajmniej częściowo jest to efekt słabszego wykorzystania mocy wytwórczych" - głosi raport.

Koszty generowane są także przez osłabienie złotego. BIEC podaje, że coraz wyraźniejsze sygnały przemawiające za odwróceniem dotychczasowego trendu do umacniania złotego podrażają import surowców i materiałów przeznaczonych do produkcji.

"Zauważyć również można, że ceny importu wykazują większą zależność od relacji złotego do dolara niż relacji od złoty - euro. Waluta amerykańska w ostatnim czasie umacniała się szybciej w stosunku do złotówki niż wspólna waluta europejska. Tak więc zwiastuny słabnącej złotówki, choć sprzyjają polskim eksporterom, to jednak przyczyniają się do wzrostu kosztów wytwarzania w tych przedsiębiorstwach, które muszą importować niezbędne do produkcji surowce" - napisano w raporcie.

BIEC ocenia, że przedsiębiorcy zmuszeni są utrzymywać pod kontrolą pozostałe koszty, a więc przede wszystkim te, związane z zatrudnieniem pracowników. Biuro dodaje, że od jesieni ubiegłego roku podlegają dość silnej redukcji, czemu sprzyja sytuacja na rynku pracy pozwalająca pracodawcom zatrudniać tańszych pracowników.

"Jednak możliwości redukcji jednostkowych kosztów pracy są na ogół ograniczone nawet w sytuacji wysokiego bezrobocia, zaś wzrost kosztów związanych z importem surowców pozostaje poza sferą wpływów przedsiębiorców. Utrzymywanie się w dłuższym okresie tendencji do wzrostu kosztów produkcji zagraża pogorszeniem się sytuacji finansowej przedsiębiorstw a w konsekwencji ograniczeniem ich planów inwestycyjnych" - napisał BIEC.

Z drugiej strony przedsiębiorcy są ostatnio bardzo ostrożni w swych zamiarach do podnoszenia cen na produkowane przez nich wyroby. Sytuacja taka utrzymuje się już od jesieni ubiegłego roku.

"Warto zaznaczyć, że na ogół do tej pory wszelkim przejawom ożywienia popytu towarzyszyło nasilenie oczekiwań wzrostu cen wśród menedżerów przedsiębiorstw, nawet jeśli później nie były one w pełni realizowane. Stabilne nastroje co do oczekiwanych cen producentów w najbliższej przyszłości mogą świadczyć o słabym przekonaniu o możliwościach poszerzania zbytu produkowanych przez firmy towarów" - oceniają analitycy BIEC.

Eksperci dodają, że łagodnej obniżce ulegają ceny usług transportu i magazynowania, jednak ostatnie dostępne dane na ten temat pochodzą z grudnia ubiegłego roku.

"W minionych latach początek roku kalendarzowego charakteryzował się skokowym wzrostem tej kategorii cen, a to głównie za sprawą wzrostu cen regulowanych przez państwo. W tym roku jednak zjawisko to może pojawić się nieco później, w efekcie zapowiadanej podwyżki cen gazu" - uważa BIEC.

Biuro dodaje, że dług skarbu państwa w końcu ubiegłego roku (ostatnie dane dostępne za grudzień 2005) rósł znacznie wolniej niż w tych samych miesiącach sprzed roku.

"Z punktu widzenia stabilności cen istotny jest sposób wykorzystania przez rząd uzyskanych w ten sposób środków. Przeznaczenie ich na tzw. transfery, takie jak wzrost rent i emerytur oraz wszelkiego rodzaju zasiłki, zwykle szybciej doprowadzają do pojawienia się presji inflacyjnej niż w sytuacji gdy środki te przeznaczane są na inwestycje" - napisano w comiesięcznym opracowaniu.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA