| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jakie zmiany czekają przedsiębiorców

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców

Przedsiębiorcy domagają się uproszczenia procedur hamujących rozwój firm i stawiają konkretne zarzuty przepisom regulującym prowadzenie przez nich działalności gospodarczej. Likwidacji barier ma służyć przygotowywana w Ministerstwie Gospodarki nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Ale czy taka nowelizacja rozwiąże wszystkie problemy przedsiębiorców? Właściciele firm skarżą się na zbyt szczegółowe, niespójne i skomplikowane przepisy.KONTROLE W FIRMIEKatarzyna Urbańska:

Przedsiębiorcy sygnalizują, że organy kontroli nie przestrzegają ustawy: przepisów o czasie trwania kontroli, o ograniczaniu liczby prowadzonych kontroli w tym samym czasie w jednej firmie. Przedsiębiorcy boją się jednak interweniować. Nie mają odwagi wyprosić kolejnego inspektora nawet jeśli trwa w tym czasie inna kontrola, prowadzona przez inny organ. 1,651 mln ogólna liczba przedsiębiorstw w Polsce 95,1 proc. przedsiębiorstwa, których właścicielami są osoby fizyczne 4,9 proc. przedsiębiorstwa, których właścicielami są osoby prawne


Gdy trwały prace nad ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, wiele organów kontrolnych domagało się wyłączenia ich z ograniczeń przewidzianych w tej ustawie, związanych z liczbą kontroli prowadzonych w tym samym czasie. Urzędnicy uważali więc unormowania dotyczące kontroli zawarte w tej ustawie za ograniczanie ich działalności.Jerzy Molak:

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje ograniczenie liczby kontroli prowadzonych w firmie w tym samym czasie przez inspektorów z różnych organów kontroli, oraz ograniczenie czasu ich trwania. Ale jeśli porównamy jej przepisy z przepisami regulującymi działalność poszczególnych inspekcji – to można stwierdzić, że występują pewne niejasności przede wszystkim związane z właściwością terytorialną. Na przykład niektóre firmy mają kilka miejsc wykonywania działalności na terenie kraju, więc w praktyce dochodzi do tego, że prowadzenie kontroli w jednym oddziale firmy uniemożliwia wykonanie jej w innym, mimo że znajdują się one na terenie dwóch województw. Nawet przedsiębiorcy dostrzegli, że takie rozwiązanie należałoby zmienić i ograniczyć terytorialny zakaz prowadzenia dwóch kontroli jednocześnie w tej samej firmie do terenu jednego województwa.


Z prowadzeniem kontroli w firmie łączy się też sprawa wyznaczania osoby upoważnionej przez kontrolowanego do uczestniczenia w niej. Oznacza to, że przedsiębiorca ma prawo wyznaczyć tę osobę dopiero w momencie, gdy do firmy przychodzą inspektorzy, a on sam staje się kontrolowanym. Dlatego przewiduje się zmianę tego przepisu, aby określenie „kontrolowany” zastąpić słowem „przedsiębiorca”. Doprowadzi to do tego, że będzie można w firmie wyznaczyć planowo kilka osób do uczestniczenia w imieniu przedsiębiorcy w kontroli. Powinny to być osoby o różnych kwalifikacjach, skoro firmę kontrolują różne inspekcje.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »