REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WWK wskazuje, że gospodarka nabiera rozpędu

REKLAMA

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w styczniu o blisko 1 pkt - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
"Można odnieść wrażenie, że gospodarka rośnie na fali optymizmu, choć w otaczających ją realiach niewiele się zmieniło. Coraz wyraźniejsze są oznaki ożywienia popytu wewnętrznego i coraz mniej sprzyjających warunków dla eksportu" - napisała w komentarzu do badania Maria Drozdowicz z BIEC.

Z analizy BIEC wynika, że spośród ośmiu składowych wskaźnika sześć uległo poprawie, jedna nie zmieniła się w stosunku do notowań sprzed miesiąca, a jedna pogorszyła się. Dodatkowo, jak zaznacza BIEC, przedsiębiorstwa w dalszym ciągu odczuwają wzrost zamówień, jednak po raz pierwszy od długiego czasu, przy rosnącym portfelu zamówień krajowych, tempo zamówień przeznaczonych na eksport uległo wyraźnemu ograniczeniu.

"Przyczyn takiej sytuacji zapewne należy upatrywać w umacniającej się złotówce oraz w trudnościach, na jakie napotykają nasi eksporterzy, sprzedający swoje towary do Rosji" - napisała Drozdowicz.

BIEC dodaje, że rosnącemu popytowi krajowemu, który zastępuje w ostatnim czasie słabszy popyt z zagranicy, sprzyja niska inflacja, coraz bardziej dostępne kredyty konsumenckie i umiarkowany wzrost płac. Dodatkowo, jak zauważa BIEC, w przedsiębiorstwach zaczęły odkładać się zapasy wyrobów gotowych.

"Być może jest to na razie zjawisko jednorazowe, wynikające z trudniejszych warunków eksportowych. Jednak otwartą kwestią pozostaje czy w sytuacji osłabienia dotychczasowych pozytywnych tendencji w eksporcie, siła popytu wewnętrznego będzie w stanie utrzymać dotychczasowe tempo wzrostu całej gospodarki." - napisała Drozdowicz.

Ponadto, zdaniem BIEC, sytuacja finansowa w przedsiębiorstwach produkcyjnych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy poprawiała się, choć w ciągu ubiegłego roku następowała wysoka zmienność ocen firm dotyczących swojej sytuacji finansowej.

"W konsekwencji trudno zaobserwować zdecydowaną tendencję do jej poprawy na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy" - podsumowuje analityczka.

Według BIEC, wydajność pracy nie zmieniła się w stosunku do notowań z ostatniego miesiąca, choć przed miesiącem uległa ona znacznej poprawie.

"Utrzymanie konkurencyjności stało się wyjątkowo istotne w warunkach umacniającej się złotówki. Stąd też przedsiębiorcy stali się bardziej ostrożni w opiniach co do wielkości zatrudnienia w ich firmach i częściej niż do tej pory wskazują na konieczność redukcji kadrowych, co jest istotnym elementem ograniczania kosztów" - podkreśla Drozdowicz w raporcie. "Tym istotniejsze z punktu widzenia sytuacji na rynku pracy staje się podtrzymywanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego oraz pobudzanie inwestycji" - dodaje.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA