REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mocna gospodarka w pętli polityki

REKLAMA

Przyszły rok zapowiada się dla polskich firm całkiem nieźle. Ale wysokie koszty pracy, pozostawione bariery administracyjne i brak politycznej stabilizacji mogą hamować rozwój przedsiębiorczości.
Prognozy są obiecujące. PKB będzie rósł w tempie 4,3 procent, na giełdzie utrzyma się koniunktura, a średnioroczna inflacja będzie niższa o 0,4 pkt proc. Przedsiębiorcy mogą więc z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Dla stanu gospodarki szczególne znaczenie będzie miał spadek bezrobocia, który poprzez zwiększenie popytu wpłynie na wzrost produkcji (przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej powinno wzrosnąć o 1,1 proc.). Trzeba jednak pamiętać o tym, że stopa bezrobocia będzie nadal wysoka – do 16,7 proc. Co dobre dla pracodawców – bo wysokie bezrobocie pozwala na większą selekcję zatrudnianych – nie zawsze jest dobre dla pracowników – armia bezrobotnych wpływa bowiem na ograniczenie wzrostu płac.
Tanie kredyty, nowi inwestorzy
Możliwości rozwojowe firm poprawi też dobry klimat dla inwestycji. Przedsiębiorcy nie powinni się niepokoić oprocentowaniem kredytów, bo prognozy analityków są zbieżne z przewidywaniami rządu, zakładającego utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych NBP. Stopa referencyjna w przyszłym roku powinna ukształtować się na poziomie 4,5 proc.
Rentowność przedsiębiorstw powinien poprawić także duży napływ inwestycji zagranicznych (w przyszłym roku mogą sięgnąć wartości 10 mld dol.), który otworzy możliwości kooperacji z nowymi kontrahentami i nowe rynki zbytu. Natomiast zwiększanie udziału przedsięwzięć z zakresu nowoczesnych technologii (2-3 mld dol. rocznie) przyniesie szansę na unowocześnianie produkcji i wprowadzenie efektywniejszych technik zarządzania. W przypadku niektórych branż, np. tekstylnej, elektroniczej czy obuwniczej, należy oczekiwać bardziej dynamicznego rozwoju, dzięki wejściu do Polski na szerszą niż dotąd skalę przedsiębiorców z Chin (obecnie kilkanaście inwestycji).
Dla wielu firm koniunktura będzie jednak zależna od stopnia politycznej stabilizacji, wpływającej m.in. na zyski firm handlujących z zagranicą. Finansowe efekty prognozowanego wzrostu eksportu (o ok. 22 proc.) oraz importu (ok. 17 proc.) mogą zmienić ponowne wybory parlamentarne, które podniosłyby kurs euro do złotego ponad oczekiwane 3,97 zł (średniorocznie w 2006 roku). Podobnie może być z dolarem (planowany średnioroczny kurs 3,38 zł), którego dodatkowo będą ciągnąć w górę podwyżki stóp procentowych Fed.
Negatywne konsekwencje dla biznesu może przynieść chęć większego zaangażowania państwa w gospodarkę, bardzo wyraźna w działaniach rządu PiS. Utrzymywanie dużej liczby spółek z państwowym udziałem (ponad 100) nie tylko przedłuży okres ingerowania w nie za pośrednictwem zależnych politycznie członków rad nadzorczych i zarządów, ale wpłynie na inne podmioty gospodarcze, na przykład utworzenie wielkiego koncernu paliwowego poprzez połączenie Orlenu z Lotosem, o czym z sympatią wypowiadają się nawet członkowie rządu, doprowadziłoby do monopolizacji rynku i wzrostu cen paliw.
Mniejsze wsparcie więcej kontroli
Nie należy natomiast oczekiwać znaczącego zwiększenia pomocy państwa dla przedsiębiorców, co deklarował PiS przed wyborami. W resorcie gospodarki dopiero zaczyna działać zespół mający zweryfikować i uprościć procedury regulujące funkcjonowanie biznesu. Małym i średnim firmom (99,8 proc. firm, 47 proc. udziału w PKB) trudno będzie liczyć na znaczące ułatwienia w uzyskiwaniu kredytów: napięty budżet państwa i perspektywa dalszego zwiększania wydatków pod wpływem żądań LPR i Samoobrony utrudni tworzenie funduszy pożyczkowych i poręczeniowych.
Przedsiębiorcy mogą się za to spodziewać zwiększenia – zamiast zmniejszenia – liczby różnego rodzaju kontroli. Mocniej dociśnie ich fiskus, bo założony w autopoprawce do budżetu wzrost przychodów z podatku VAT (łącznie 84,4 mld zł, o 12,9 proc. więcej niż w 2005 roku), ma być osiągnięty głównie dzięki poprawie ściągalności.
Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA