REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec spółek małżeńskich

REKLAMA

Tylko kilka dni pozostało spółkom małżeńskim na zmianę formy prowadzenia działalności. Jeśli nie zrobią tego do końca roku, oboje małżonkowie zostaną wykreśleni z gminnej ewidencji działalności i nie będą mogli legalnie prowadzić firmy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Małżonkowie, którzy wspólnie prowadzą firmę i są zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem, do końca roku muszą przekształcić ją w inną formę prowadzenia działalności gospodarczej. W ten sposób zakończy się w obrocie gospodarczym 15-letni okres działalności firm określanych potocznie jako spółki małżeńskie.

Uniknąć wykreślenia

Jeśli małżonkowie chcą nadal prowadzić działalność gospodarczą, muszą do 31 grudnia 2005 r. złożyć w gminie wniosek o dokonanie zmian ich dotyczących w ewidencji działalności gospodarczej. Wskazują w nim, który z małżonków nadal będzie prowadził firmę zachowując dotychczasowy numer REGON i NIP. Wniosek powinni złożyć w gminie właściwej dla ich miejsca zamieszkania lub dla miejsca, w którym przebywają z zamiarem stałego pobytu. Wystarczy nawet jeden egzemplarz wniosku, wypełniony pismem ręcznym, z tym że oboje muszą go podpisać. Wniosek jest wolny od opłat.
Wskazany we wniosku małżonek będzie dalej prowadził dawną firmę, ale już jako jednoosobowy przedsiębiorca. Natomiast drugi małżonek zostanie automatycznie wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej. Ma on dwie możliwości. Może uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej pod innym numerem jako odrębny przedsiębiorca. Musi jednak wówczas uzyskać nowy numer REGON oraz NIP. Powinien też dopełnić formalności z ZUS. Może też zostać w firmie jako osoba współpracująca albo przejść na rentę, emeryturę lub zatrudnić się w innej firmie.

Urzędy informowały

Spółek małżeńskich w obrocie gospodarczym pozostało jednak niewiele. Większość z nich wymaganych formalności dopełniła już w pierwszej połowie tego roku. Tym bardziej, że organy ewidencji działalności gospodarczej w pierwszym kwartale tego roku rozsyłały do małżonków prowadzących działalność w formie takiej spółki wezwania do dopełnienia formalności. Wprawdzie nie wyznaczały im żadnego innego terminu niż przewidziany w ustawie – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności gospodarczej, to jednak wszystkich usiłowano przynajmniej poinformować.
W Częstochowie formalności pod koniec grudnia nie dopełniło jeszcze około 6 firm – poinformowała nas Alicja Marynowska, pracownik wydziału ewidencji działalności gospodarczej w tym mieście. Z kolei w Rzeszowie takich firm zostało jeszcze 5. Zdaniem Grażyny Kalandyk – naczelnik wydziału prowadzącego ewidencję działalności gospodarczej, dwie z nich prawdopodobnie już od dawna nie istnieją, ponieważ wezwania przesyłane na wskazane w ewidencji adresy wracają z adnotacją, że tam już mieści się inna firma.
– W Gorzowie Wielkopolskim takich spółek małżeńskich, które nie dopełniły formalności, jest tylko 10 – wyjaśnia Danuta Borończyk z urzędu miasta. Pracownicy ewidencji działalności gospodarczej twierdzą, że wśród zarejestrowanych firm małżeńskich, które do tej pory nie złożyły wniosków o przerejestrowanie się, większość już nie istnieje. Firmy albo zbankrutowały, albo zostały zlikwidowane, a przedsiębiorcy nie wyrejestrowali się z ewidencji. Zdarzają się też przypadki, że właściciel firmy umrze, a jego żona likwiduje firmę i nawet nie zawiadamia o tym gminy.

Skąd się wzięły spółki małżeńskie

Możliwość wspólnego wpisu małżonkom prowadzącym wspólną działalność gospodarczą stworzyły przepisy ustawy z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. nr 41, poz. 324 z późn. zm.). Przedsiębiorcą – w jej rozumieniu – mogły być nie tylko osoby fizyczne i prawne, lecz również jednostki organizacyjne, które nie miały osobowości prawnej, pod warunkiem że prowadziły działalność gospodarczą. Spółki małżeńskie uznano wówczas za jednostki organizacyjne i mogły funkcjonować w obrocie gospodarczym. Przepisy ustawy z 2 lipca 2004 r. – o swobodzie działalności gospodarczej wprowadziły definicję przedsiębiorcy zupełnie inną od przyjętej do tej pory. Przedsiębiorcą może być tylko osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna – niebędąca osobą prawną, lecz mająca zdolność prawną – które wykonują we własnym imieniu działalność gospodarczą. Dlatego przedsiębiorcami mogą być pojedyncze osoby fizyczne lub wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej, natomiast nie mogą nimi być wspólnie małżonkowie albo spółka małżeńska. Nie mogą być oni traktowani na takich samych zasadach jak wspólnicy spółki cywilnej, ponieważ nie zawarli między sobą żadnej odrębnej umowy.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA