| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > WPI lekko wzrasta, jednak nie wskazuje na presję inflacyjną

WPI lekko wzrasta, jednak nie wskazuje na presję inflacyjną

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych w ostatnich miesiącach wzrasta, choć jego dynamika nie wskazuje na pojawienie się silnej presji na wzrost cen w najbliższej przyszłości - podał badający wskaźnik instytut BIEC.

"Dla stabilności cen w pierwszych miesiącach przyszłego roku najistotniejsze będzie kształtowanie się cen żywności w kraju, sytuacja na światowych rynkach surowców oraz tempo rozwoju naszej gospodarki" - pisze BIEC w komentarzu.Instytut dodaje, że żadna ze składowych WPI nie wykazuje znaczącej presji na wzrost cen, co przemawia za umiarkowanym wzrostem cen konsumpcyjnych wyrażonych wskaźnikiem CPI w najbliższych miesiącach."Istotne również jest, że składowe informujące o kosztach ponoszonych przez przedsiębiorstwa, które jeszcze parę miesięcy temu były istotnym zagrożeniem stabilności cen, obecnie uległy ograniczeniu" - pisze BIEC.Według BIEC ta kategoria kosztów nie ulegała zbyt wielkim zmianom wykazując raczej tendencje do stabilizacji."Podobnie w ostatnim czasie zachowują się koszty funkcjonowania przedsiębiorstw w przeliczeniu na jednostkę produktu. Ich niewielki wzrost w połowie roku okazał się krótkotrwały" - pisze BIEC.Według BIEC na stabilizację kosztów funkcjonowania firm zarówno tych w przeliczeniu na jednostkę produktu, jak i w przeliczeniu na jednego zatrudnionego z pewnością miało wpływ uspokojenie cen na światowych rynkach surowców oraz umacnianie się złotego w stosunku do euro."W ostatnim czasie nasza waluta nie umacnia się już tak wyraźnie zarówno wobec dolara, jak i wobec wspólnej waluty europejskiej, jednak wciąż dobre wyniki ekonomiczne naszych eksporterów, nienajgorsze perspektywy rozwoju gospodarczego oraz emisje papierów dłużnych skarbu państwa będą sprzyjać umacnianiu złotówki" - pisze instytut.Ceny importu również nieco spadły podążając za rosnącą wartością złotego w tym okresie. W kolejnych miesiącach można spodziewać się stabilizacji tych cen.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »