| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 15 mld euro do wzięcia

15 mld euro do wzięcia

Już nie fabryki, lecz nowoczesne usługi stają się priorytetem w ściąganiu do Polski inwestycji zagranicznych. Od tego roku mogą liczyć na zwolnienia podatkowe w strefach.

Już dwa lata temu McKinsey and Company wraz z Polską Radą Biznesu oszacowały potencjalną wielkość inwestycji w sektorze nowoczesnych usług, tzw. BPO (Business Process Offshoring), na 15 mld euro. Mogą przynieść pół miliona nowych miejsc pracy w ciągu 5 lat. Jednak dopiero w lutym tego roku, wydaniem specjalnego rządowego rozporządzenia, pozwolono na lokowanie takich inwestycji w SSE, gdzie mogą być objęte pomocą publiczną. Mają takie same przywileje, jak działające w strefach firmy produkcyjne.

Rozwój BPO jest bardzo dynamiczny, bo zachodnie koncerny przenoszą działalność usługową do państw, gdzie koszty pracy są niskie, a jednocześnie wysoka jej jakość. Według raportu The Economist Intelligence Unit, Polska znajduje się na piątym miejscu w świecie i drugim w Europie dla najlepszych lokalizacji offshoringu. Naszymi atutami jest dostępność wykwalifikowanej i wykształconej siły roboczej, rozbudowana infrastruktura telekomunikacyjna oraz jeden z najwyższych w regionie wzrostów gospodarczych.

Jak dotąd, udział inwestycji związanych z nowoczesnymi usługami jest stosunkowo niewielki i obejmuje głównie firmy pracujące na rzecz koncernów, których są częścią. Zajmują się przede wszystkim finansami, rozwojem oprogramowania i prowadzeniem księgowości. Pierwszą firmą BPO, która rozpoczęła działalność w SSE (ulokowała się w strefie katowickiej), był polski oddział Business Solutions (BS), firmy z grupy Fiata, prowadzący w Bielsku-Białej księgowość oraz obsługę administracyjną i personalną polskiej części koncernu. Zwolnienie podatkowe otrzymał jednak nie cały oddział BS, lecz jego nowo utworzona (właśnie z uwagi na strefę) część, która zajęła się przetwarzaniem danych również na zlecenia zewnętrzne – dla kontrahentów w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Norwegii.

W najbliższym czasie, obok usług księgowo-finansowych (back-office), dynamicznie będą rozwijać się usługi typu call-centers (front-office). W przypadku dużych inwestycji, tworzących ponad 500 nowych miejsc pracy lub wartych ponad 40 mln euro, strefy mogą być powiększane o nowe obszary, na których realizowane jest przedsięwzięcie. Przedsiębiorcy inwestujący w nowoczesne usługi mogą także otrzymać najwyższe z możliwych wsparcie z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy – do 5 tys. euro na osobę posiadającą wyższe wykształcenie.

Ta zachęta w znaczący sposób przekłada się na możliwość obniżenia poziomu bezrobocia wśród ludzi młodych. Dla jeszcze bardziej skutecznego zachęcania inwestorów opracowywane są dodatkowe programy wsparcia: najczęściej przyjmują formę grantów finansowych.


Adam Woźniak
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »