| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIT sposobem na abonament

PIT sposobem na abonament

Ponad 4 miliony spośród 13,4 mln gospodarstw domowych nie ma zarejestrowanych odbiorników radiowych i telewizyjnych. Z tego powodu brakujące wpływy z abonamentu szacuje się na około 770 mln zł.

W ocenie przedstawicieli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, do płacenia abonamentu zdyscyplinować może jego obniżenie o 30-40 proc. i jego rozliczanie w rocznym zeznaniu podatkowym.

Z danych uzyskanych przez „GP” w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wynika, że ok. 2,8 mln gospodarstw domowych (według stanu na 31 grudnia 2004 r.) było zwolnionych z płacenia abonamentu RTV zgodnie z obowiązującymi przepisami – stanowili oni ponad 31 proc. mających zarejestrowane odbiorniki. Z kolei 32,4 proc. gospodarstw domowych odbiorników nie zarejestrowało. Z tego powodu wpływy z abonamentu są niższe o ok. 770 mln zł.

Głównym powodem niepłacenia abonamentu jest brak skutecznych metod kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych oraz obowiązku opłacania abonamentu.

Wiele nadziei wiązano z ustawą z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, która – z wyjątkiem jednego przepisu – weszła w życie 16 czerwca 2005 r. Ustawa przewiduje co prawda sankcję za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiowego lub telewizyjnego, ale nadal brak jest skutecznych i efektywnych metod kontroli ze strony Poczty Polskiej. Ustawa nie uchyliła w żaden sposób możliwości, aby kontrolera po prostu nie wpuścić do domu. Dlatego przepisy ustawy o opłatach abonamentowych dotyczące kontroli i sankcji za używanie niezarejestrowanych odbiorników RTV pozostają jedynie martwym zapisem na papierze. Według KRRiT należałoby rozważyć możliwość obniżenia abonamentu i rozliczania go w rocznym zeznaniu podatkowym.

Tylko 4,8 mln gospodarstw domowych (według danych z 30 czerwca 2005 r.) wnosiło terminowo opłaty abonamentowe. Stanowiło to 36 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.

Aneta Mościcka
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »