| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Państwo płaci, ale wymaga

Państwo płaci, ale wymaga

Jeszcze w czerwcu 2005 r. posłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z innymi klubami parlamentarnymi zablokowali prace nad ustawą uchylającą tzw. ustawę kominową.

KPP nie złożyła broni i 12 stycznia 2005 r. zaskarżyła ustawę do Komisji Europejskiej. Konfederacja zarzuciła naruszenie przez ustawę zasad konkurencji zamieszczonych w Traktacie Wspólnoty Europejskiej. Zgodnie z jego treścią państwa członkowskie zobowiązały się do niewprowadzania i nieutrzymywania w stosunku do przedsiębiorstw publicznych środków będących przejawem dyskryminacji i sprzecznych z zasadami konkurencji. Przepisy ustawy kominowej powodują odpływ najlepszych menedżerów z sektora publicznego, co obniża jego konkurencyjność. Komisja Europejska nie wypowiedziała się jeszcze w tej sprawie. Zaś ci, którzy nie odeszli do prywatnej konkurencji, muszą próbować obchodzić ustawę, co nie zawsze się dla nich dobrze kończy, jak pokazał casus jednego z byłych prezesów PLL LOT, który stracił posadę, bo dodatkowo doradzał Swissairowi.

Belka burzy komin

Prawnicy z Rządowego Centrum Legislacji oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej podzielili wątpliwości pracodawców dotyczące zgodności ustawy kominowej z prawem wspólnotowym. Z tego powodu rząd prof. Marka Belki zamierzał wyeliminować z polskiego systemu prawnego ustawę z dnia 3 marca 2000 r. i przenieść zasady kształtowania wynagrodzeń ze strefy administracyjnej do sfery wykonywania uprawnień właścicielskich na podstawie kodeksu spółek handlowych. Projekt zakładał jawność reguł kształtowania wynagrodzeń wraz z osiąganymi wynikami ekonomiczno-finansowymi. Informacje o wynagrodzeniach i innych świadczeniach przyznanych członkom organów zarządzających i nadzorczych miały być publikowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

Do zmian w regułach wynagradzania menedżerów nie doszło. Posłowie, mając przed sobą zbliżającą się kampanię wyborczą, przygniatającą większością głosów odrzucili rządowe propozycje. Za odrzuceniem projektu głosowało 387 posłów, przeciwko opowiedziało się tylko 3. Różne motywy kierowały tymi, którzy sprzeciwili się uchyleniu ustawy kominowej. Ówczesna opozycja obawiała się, iż w ten sposób da odchodzącej ekipie prawo do przyznawania wysokich odpraw odchodzącym prezesom.

Co zrobi rząd

Nie wiadomo, jakie konkretne rozwiązania w sprawie wynagrodzeń prezesów spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa przyjmie rząd. Jedno wydaje się przesądzone, nie będzie dalej swoistej urawniłowki płacowej. Pensja menedżera ma być ściśle uzależniona od osiąganych wyników i realizacji wyznaczonych przez organy nadzorcze celów. Można przypuszczać, że resort skarbu będzie miał prawo i odpowiednie instrumenty pozwalające na weryfikację wysokości wynagrodzeń prezesów poszczególnych spółek.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości prezesi Spółek Skarbu Państwa bez kompleksów będą mogli mówić o swoich zarobkach kolegom z sektora prywatnego.

Od czego powinna zależeć płaca menedżera według projektu ustawy autorstwa M. Belki

• wielkość przedsiębiorstwa;
• jego znaczenie dla rynku;
• wysokość uzyskiwanych przychodów;
• wyniki finansowe;
• realizacja zadań menedżerskich wynikających z planów restrukturyzacji czy strategii rozwoju.

 Tomasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK