| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Składka ceną za mniejsze ryzyko

Składka ceną za mniejsze ryzyko

Podobnie jak w przypadku kredytów, także umowom leasingowym towarzyszy coraz bogatsza oferta ubezpieczeniowa.

Suma ubezpieczenia to 20 proc. wartości netto lub brutto pojazdu, zgodnie z wartością uwzględnioną w ubezpieczeniu autocasco, jednak nie więcej niż 20 000 zł.
Przedmiotem ubezpieczenia jest strata finansowa poniesiona przez ubezpieczonego w wyniku całkowitego zniszczenia lub utraty pojazdu, będącego przedmiotem umowy leasingu.

Ubezpieczenie może dotyczyć leasingowanego pojazdu, którym jest pojazd samochodowy lub motocykl, z wyłączeniem: taksówek bagażowych, autobusów, samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, oraz wszelkich pojazdów specjalnych, szczegółowo wymienionych w umowie ubezpieczenia.

Opisane wyżej ubezpieczenia zbliżone są do polis mających zastosowanie w przypadku kredytów hipotecznych.

Korzyści z polis

Jedna chroni przed skutkami ewentualnych nieszczęść dotyczących przedmiotu umowy (podobnie jak ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości), druga jest zabezpieczeniem na okoliczność nieszczęścia, które może dotknąć samego leasingobiorcy, a tym samym spowodować jego spadkobiercom kłopot ze spłatą pozostałych zobowiązań na rzecz firmy leasingowej (analogicznie działa ubezpieczenie na życie kredytobiorcy korzystającego z kredytu hipotecznego).

Przedsiębiorca, który korzysta z leasingu i opodatkowany jest z działalności na zasadach ogólnych (a więc nie ryczałtowych), ma prawo wliczyć składki z tytułu takich umów w koszt prowadzonej działalności. Wówczas jednak wypłacone świadczenie będzie musiał potraktować jako przychód z prowadzonej działalności.


Zbigniew Biskupski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK