| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Składka ceną za mniejsze ryzyko

Składka ceną za mniejsze ryzyko

Podobnie jak w przypadku kredytów, także umowom leasingowym towarzyszy coraz bogatsza oferta ubezpieczeniowa.

Suma ubezpieczenia to 20 proc. wartości netto lub brutto pojazdu, zgodnie z wartością uwzględnioną w ubezpieczeniu autocasco, jednak nie więcej niż 20 000 zł.
Przedmiotem ubezpieczenia jest strata finansowa poniesiona przez ubezpieczonego w wyniku całkowitego zniszczenia lub utraty pojazdu, będącego przedmiotem umowy leasingu.

Ubezpieczenie może dotyczyć leasingowanego pojazdu, którym jest pojazd samochodowy lub motocykl, z wyłączeniem: taksówek bagażowych, autobusów, samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, oraz wszelkich pojazdów specjalnych, szczegółowo wymienionych w umowie ubezpieczenia.

Opisane wyżej ubezpieczenia zbliżone są do polis mających zastosowanie w przypadku kredytów hipotecznych.

Korzyści z polis

Jedna chroni przed skutkami ewentualnych nieszczęść dotyczących przedmiotu umowy (podobnie jak ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości), druga jest zabezpieczeniem na okoliczność nieszczęścia, które może dotknąć samego leasingobiorcy, a tym samym spowodować jego spadkobiercom kłopot ze spłatą pozostałych zobowiązań na rzecz firmy leasingowej (analogicznie działa ubezpieczenie na życie kredytobiorcy korzystającego z kredytu hipotecznego).

Przedsiębiorca, który korzysta z leasingu i opodatkowany jest z działalności na zasadach ogólnych (a więc nie ryczałtowych), ma prawo wliczyć składki z tytułu takich umów w koszt prowadzonej działalności. Wówczas jednak wypłacone świadczenie będzie musiał potraktować jako przychód z prowadzonej działalności.


Zbigniew Biskupski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »