REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W inwestorach można przebierać

REKLAMA

Inwestycyjny boom nie tylko się nie kończy, ale nabiera rozpędu. Do Ministerstwa Gospodarki i Pracy (MGiP) napływa tyle ofert, że resort będzie wybierał tylko te najbardziej atrakcyjne.
Dziś rząd ma przedstawić ofertę finansowego wsparcia dla dwóch producentów części dla branży motoryzacyjnej. Obie firmy z kapitałem amerykańskim (resort gospodarki nie chce jeszcze ujawniać ich nazw) już wcześniej zadeklarowały chęć rozpoczęcia produkcji w Polsce. Łącznie zamierzają zainwestować ok. 300 mln dolarów i zatrudnić blisko 700 osób. Pod budowę zakładów wybrały Dolny Śląsk.
Na rządowe propozycje czekają także dwie amerykańskie firmy z branży IT oraz centrum badawczo-rozwojowe. Wszystkie zwróciły się do MGiP w tym tygodniu. Z kolei do połowy tego miesiąca należy oczekiwać podpisania umów inwestycyjnych z dwoma inwestorami sektora nowoczesnych usług: IMB oraz Philip Morris.
W resorcie gospodarki przyznają: takiego najazdu przedstawicieli zachodniego kapitału jeszcze w naszym kraju nie odnotowano.
– Niemal codziennie przychodzi do mnie ktoś nowy. Wszyscy mówią, że chcą tu inwestować – powiedział Marcin Kaszuba, wiceminister gospodarki.
Z uwagi na rosnącą liczbę ofert, MGiP zaczyna w nich przebierać. Każdy z inwestorów oczekuje rządowej pomocy w postaci zwolnień, ulg lub grantów inwestycyjnych, więc pozytywne decyzje wydawane będą coraz ostrożniej. Taki sygnał otrzymał już koreański producent opon Hankook, który na początku tego roku proponował nam budowę fabryki, potem zrezygnował i zwrócił się do Słowaków, a teraz ponownie zmienił zdanie i chce do Polski.
– Sytuacja się zmieniła. Teraz to my możemy dyktować warunki – mówi M. Kaszuba.
MGiP ma dziś jeden problem: jak działać, by możliwie największą liczbę projektów inwestycyjnych zamknąć jeszcze przed wyborami. Programy wieloletniego wsparcia wymagają podjęcia decyzji na szczeblu rządowym, a chaos przy konstruowaniu nowej ekipy mógłby wydłużyć procedury. Niewykluczone, że chcieliby skorzystać na tym nasi konkurenci: Czesi, Słowacy i Węgrzy.
Jednak na razie to Polska ma szansę objęcia pozycji lidera w inwestycyjnym rankingu tej części Europy. Jednym z powodów jest pojawienie się nowych branż. Według Colliers International, jednej z największych grup doradczych w zakresie nieruchomości, naszym krajem zainteresowana jest przynajmniej jedna trzecia ankietowanych przez nią firm z dziedziny biotechnologii i farmacji.
Dla zapewnienia odpowiedniej ilości gruntów inwestycyjnych po raz kolejny skorygowano granice specjalnych stref ekonomicznych. Tym razem kostrzyńsko-słubickiej, wałbrzyskiej i starachowickiej. Dzięki temu tylko w tej pierwszej zostanie zainwestowanych ponad 10 mln euro, co pozwoli utworzyć 430 miejsc pracy.
Adam Woźniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA