| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Złoty pod presją na osłabienie

Złoty pod presją na osłabienie

Poniedziałkowe dane o PKB w II kwartale tego roku umocniły oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w tym tygodniu, co umacnia obligacje. Złoty pozostaje pod niewielką presją na osłabienie.

Około 9.10 za euro płacono 4,0560 zł wobec 4,0410 zł na zamknięciu w poniedziałek. Dolara wyceniano na 3,3210 zł w porównaniu do 3,2960 zł. Odchylenie od parytetu wynosiło 13,1 proc. po mocnej stronie.Tak duże umocnienie dolara wobec złotego wynika, według dealerów, ze wzrostu euro-dolara. We wtorek rano za euro na rynkach światowych płacono 1,2213 dolara. Według Marcina Bilbina, analityka Pekao SA, na rynku niewiele się dzieje."Złoty pozostaje pod lekką presją na osłabienie. Kurs utrzymuje się poniżej poziomów oporu, czyli 4,0650 zł za euro" - powiedział Bilbin.Rynek nie zareagował jeszcze na poniedziałkową wieczorną decyzję Sejmu o odrzuceniu prezydenckiego weta do ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane.Według wyliczeń Ministerstwa Finansów decyzja ta może kosztować nawet 3 mld zł w przyszłym roku i grozi przekroczeniem pułapu 33 mld zł deficytu w 2006 roku. To zaś może doprowadzić do osłabienia złotego.Druga ważna informacja z poniedziałku, dane o PKB za II kwartał, spowodowały wzmocnienie oczekiwań na obniżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP."Z danych wynika, że tempo inwestycji ciągle nie jest najlepsze. To jest argument za obniżką o 25 pb w tym tygodniu. Tak to obecnie wycenia rynek" - powiedział Bilbin.GUS podał w poniedziałek, że PKB wzrósł w II kwartale 2005 roku o 2,8 proc. po wzroście o 2,1 proc. w I kwartale 2005 roku i wobec wzrostu o 4,0 proc. w IV kwartale 2004 roku. Nakłady brutto na środki trwałe w II kw. 2005 wzrosły o 3,8 proc. wobec wzrostu o 1,0 proc. w I kw. 2005 i po wzroście o 7,4 proc. w IV kw. 2004 roku.Ekonomiści spodziewali się, że wzrost gospodarczy w II kwartale wyniósł 2,76 proc. Natomiast resort finansów prognozował, że gospodarka w II kwartale rozwijała się w tempie 2,5 proc., a w całym roku obniżył szacunek wzrostu PKB do 3,3-3,5 proc. z 3,7 proc. planowanych wcześniej.Na wtorkowym otwarciu rynku obligacji rentowności papierów spadły w sektorze papierów pięcioletnich i dziesięcioletnich. W pierwszym przypadku dochodowość wyniosła 4,76 proc. wobec 4,77 proc. na zamknięciu w poniedziałek, w drugim 4,81 proc. wobec 4,83 proc. Rentowność obligacji dwuletnich wynosiła 4,55 proc. w porównaniu do 4,54 proc

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search PartnersPosiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK