| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą niższe składki na ZUS

Będą niższe składki na ZUS

Osoby, które rozpoczną wykonywanie działalności gospodarczej 24 sierpnia 2005 roku lub później, przez dwa lata będą opłacać preferencyjne składki do ZUS. Zaoszczędzą na nich w tym czasie około 11 tys. zł.

Podpisana przez prezydenta i opublikowana wczoraj ustawa z dnia 1 lipca 2004 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 150, poz. 1248) reguluje m.in., kto i jakie składki płaci na ZUS. Nowelizacja ma wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli zacznie obowiązywać od 24 sierpnia br.

Nowe przepisy zakładają, że osoby, które zdecydują się prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą, zyskają ulgę w opłacaniu składek na ZUS. Przez pierwsze 2 lata od rozpoczęcia wykonywania tej działalności będą płacić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od preferencyjnej podstawy wymiaru (patrz tabela). Od tej podstawy opłacą też składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i składkę na Fundusz Pracy. Podstawa ta będzie prawie sześciokrotnie niższa niż obecnie – wyniesie nie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (1449,27 zł), ale zaledwie 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (254,70 zł).

Początkujący biznesmen zamiast płacić do ZUS z tytułu tych pięciu składek ponad 570 zł miesięcznie, zapłaci tylko 100,22 zł. Doliczając do tej kwoty składkę na ubezpieczenie zdrowotne, koszt prowadzenia przez niego firmy wyniesie tylko 254,84 zł, a nie tak jak obecnie – 724,91 zł. Miesięcznie będzie więc można zaoszczędzić 470 zł, a w ciągu dwóch lat obowiązywania ulgi prawie 11 300 zł.

Wszystkie te wartości są obliczone od obowiązującej obecnie podstawy naliczania składek (jest ona ogłaszana przez ZUS 5 razy w roku na okresy styczeń-luty, marzec-maj, czerwiec-sierpień, wrzesień-listopad oraz grudzień) i kwoty minimalnego wynagrodzenia 849 zł (zmienia się co roku). Choć w przyszłości będą się one zmieniać, to ulga zawsze będzie znacząca.

Z ulgi skorzystają osoby, które nie prowadzą obecnie działalności gospodarczej lub nie prowadziły jej w ciągu ostatnich 5 lat. Z możliwości skorzystania z preferencyjnych składek na ZUS wykluczone też będą osoby, które prowadząc firmę wykonywałyby działalność dla byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku założenia firmy (lub poprzednim) wykonywały czynności wchodzące w zakres obecnie prowadzonej działalności na podstawie stosunku pracy albo spółdzielczego stosunku pracy.

Jak najkorzystniej zyskać ulgę

• wstrzymaj się do 24 sierpnia z faktycznym rozpoczęciem wykonywania działalności (oznacza to np. otwarcie warsztatu samochodowego),
• najlepiej rozpocznij ją po 1 września
– nie będzie konieczności opłacenia składek za sierpień; składki na ubezpieczenia społeczne są opłacane proporcjonalnie do czasu wykonywania działalności (opłaca się je za czas prowadzenia firmy), jednak składka na ubezpieczenie zdrowotne (154,61 zł) opłacana jest w całości za dany miesiąc, nawet jeśli działalność była prowadzona jeden dzień.


Bartosz Marczuk

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK