| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak sobie radzić z opieszałymi sądami

Jak sobie radzić z opieszałymi sądami

W ciągu 10 miesięcy obowiązywania przepisów dotyczących skargi na przewlekłość postępowania co miesiąc wpływa średnio 400 skarg na opieszałe sądy. Łączna suma zasądzonych od Skarbu Państwa kar pieniężnych z tytułu uwzględnienia skarg wyniosła ponad 1 mln 320 tys. zł - wynika z danych uzyskanych przez „GP” w Ministerstwie Sprawiedliwości.


Sędzia Barbara Baran, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie, mówi, że często przyczyną przewlekłości nie jest zaniechanie, niedopełnienie obowiązków czy nienadawanie biegu sprawie, ale niewydolność systemu. Sądy mogą bowiem rozpoznać określoną liczbę spraw i nie są w stanie rozpoznać więcej. Sędzia wskazuje, że skargi na przewlekłość paradoksalnie zakłócają i wydłużają bieg sprawy głównej przez to, że akta wędrują do sądu przełożonego rozpoznającego tę skargę.

B. Baran również przyznaje, że przepisy ustawy wymagają doprecyzowania, wywołują bowiem wątpliwości w interpretacji. Na przykład sędziowie zastanawiali się, czy do postępowania w sprawie skargi można stosować przepisy dotyczące zwolnienia od kosztów, np. czy strona, która jest zwolniona od kosztów w postępowaniu zasadniczym, powinna uiszczać opłatę za skargę. Nie należy wprowadzać możliwości wnoszenia odwołania od decyzji w sprawie skargi na przewlekłość, bo spowoduje to dodatkowe wydłużenie postępowania zarówno w sprawie skargi na przewlekłość, jak i postępowania głównego – konkluduje B. Baran.

Jak wnieść skargę na przewlekłość

Skargę na przewlekłość wnosi się do sądu, przed którym toczy się postępowanie. Skarga powinna zawierać żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania oraz uzasadnienie żądania. Sąd, do którego wniesiono skargę, przekazuje akta sprawy sądowi przełożonemu. Sąd przełożony wydaje orzeczenie w terminie 2 miesięcy od daty złożenia skargi. Skargę niezasadną sąd oddala. Uwzględniając skargę, sąd może przyznać od Skarbu Państwa, a w przypadku skargi na przewlekłość postępowania prowadzonego przez komornika od komornika, sumę pieniężną w wysokości nieprzekraczającej 10 tys. zł. Skarga podlega opłacie stałej w wysokości 100 zł (podlega ona zwrotowi w razie uwzględnienia skargi).

PLUSY I MINUSY
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Aneta Mościcka


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK