| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost konsumpcji, inwestycji i eksportu pociągnie gospodarkę

Wzrost konsumpcji, inwestycji i eksportu pociągnie gospodarkę

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ocenia, że wyniki gospodarki w kolejnych kwartałach poprawią się m.in. za sprawą odradzającej się konsumpcji, wzrostu inwestycji oraz dobrych wyników eksportu.

Eksperci Instytutu szacują, że w całym roku gospodarka rozwijać się będzie w tempie zaledwie 3,6 proc. ze względu na mizerne wyniki pierwszych trzech miesięcy roku. Jednak na poprawę wyników nie trzeba było długo czekać, bowiem, jak oceniają, II kwartał roku przyniósł już wyraźne oznaki ożywienia."W II kwartale 2005 roku polska gospodarka odnotowała poprawę. Instytut szacuje wzrost PKB na 2,7 proc. Nastąpiło odrodzenie produkcji budowlano-montażowej, produkcja przemysłowa powoli ponownie osiąga wyższe dynamiki miesięczne niż na przełomie I i II kwartału" - napisali eksperci Instytutu w materiałach przygotowanych na konferencję prasową.Zakładają oni także przyspieszenie wzrostu spożycia oraz inwestycji, jak rówwnież, że gospodarka będzie niezmiennie ciągnięta przez dobre wyniki eksportu."Obniżenie prognoz wzrostu PKB w tym roku wynika ze spowolnienia gospodarki w I kwartale. Natomiast w II kwartale oczekujemy na przykład, że popyt krajowy będzie się rozwijać w tempie wyższym niż w I kwartale i jego wzrost wyniesie 2,3 proc." - powiedział Krzysztof Łapiński, ekspert IBnGR. "Na wzrost popytu rzutować będzie wzrost inwestycji oraz spożycia ogółem, w tym indywidualnego. Te pierwsze odnotują w II połowie dwucyfrowy wskaźnik wzrostu (odpowiednio w III kw. 10,5 proc., w IV kw. 11,0 proc.)" - dodał.Instytut uważa, że w II kwartale nastąpił silniejszy niż w poprzednich kwartałach wzrost przeciętnych wynagrodzeń realnych, na co korzystnie wpłynęła obniżająca się inflacja."Wzrostowi spożycia sprzyjać powinien realny wzrost wynagrodzeń, który w roku 2005 roku wyniesie 2 proc., a w następnych dwóch latach odpowiednio 3,1 proc. i 3,5 proc." - prognozują eksperci.Zaznaczają, że utrzymanie inflacji pod kontrolą wynika ze skutecznie prowadzonej polityki pieniężnej. Przewidują także, że RPP obniży do końca tego roku stopy procentowe maksymalnie o 100 pkt bazowych."(...) Instytut nie przewiduje w II połowie 2005 roku przyspieszenia procesów inflacyjnych. Tempo wzrostu cen konsumpcyjnych wyniesie 1,3 proc. w III kwartale oraz 1,5 proc. w IV kwartale 2005 roku. W skali roku oznacza to wzrost poziomu cen o 2,2 proc." - napisali w swoich materiałach.Według ocen Instytutu, pozytywnie na wyniki gospodarki w przyszłości rzutować będzie także poprawa koniunktury za granicą. Dodają równocześnie, że zbliżający się okres wyborczy nie będzie "w sposób istotny zakłócać procesów gospodarczych".Jako czynniki zagrożenia dla rozwoju sytuacji gospodarczej wymieniają jednak trudny do przewidzenia program gospodarczy zwycięskiej koalicji, nasilenie ataków terrorystycznych w UE, zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych oraz przedłużenie kryzysu wokół planów budżetowych UE na lata 2007-2013.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK