| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS. Badania małych firm

GUS. Badania małych firm

Spośród wszystkich nowo utworzonych małych firm, w rok po podjęciu przez nie działalności funkcjonowało 64,4 proc. mikroprzedsiębiorstw, po dwóch latach od zarejestrowania działało 44,5 proc. podmiotów, a po trzech latach utrzymało się na rynku tylko 39,2 proc. nowych firm - wynika z badań GUS.

Najwięcej firm tworzą osoby z wykształceniem średnim, ale najwyższy wskaźnik „przeżycia” mają mikroprzedsiębiorstwa należące do absolwentów szkół wyższych i pomaturalnych.

W 2003 r. zarejestrowało działalność 176,9 tys. firm, w których deklarowana liczba pracowników nie przekraczała 9 osób. Spośród tych mikroprzedsiębiorstw po roku działało prawie 114 tys. podmiotów, czyli 64,4 proc. – wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego. Tymczasem spośród firm utworzonych w 2002 r., po roku na rynku pozostało mniej przedsiębiorstw, bo 61,5 proc. Ubiegłoroczny wzrost tzw. wskaźnika przeżywalności przedsiębiorstw dotyczył zarówno firm, w których pracowali tylko ich właściciele i członkowie rodzin, jak i tych, które zatrudniały pracowników najemnych. A wiązało się to z lepszymi warunkami do prowadzenia podejmowanej działalności gospodarczej.

Wśród przedsiębiorstw utworzonych w 2003 r. najwięcej utrzymało się na rynku firm przemysłowych, transportowych, budowlanych i zajmujących się obsługą nieruchomości i firm. Natomiast najmniejszy odsetek jednostek aktywnych odnotowano w hotelarstwie i gastronomii. Nowym przedsiębiorstwom nie było jednak łatwo, nawet przy dobrej koniunkturze występującej w ubiegłym roku – co piąta badana firma sygnalizowała, że podjęta działalność przynosiła jej straty.

Z badań GUS wynika również, że spośród 176,5 tys. nowych mikroprzedsiębiorstw utworzonych w 2002 r., po dwóch latach nadal aktywnych było 78,6 tys., czyli 44,5 proc. Przy tym najwięcej utrzymało się na rynku firm przemysłowych (51,9 proc.), a najmniej funkcjonujących w hotelarstwie i gastronomii (34,7 proc.). W 2001 r. zarejestrowało działalność 209,4 tys. firm, spośród nich w ubiegłym roku nadal działało 82,1 tys. przedsiębiorstw. Oznacza to, że przez trzy lata utrzymało się na rynku tylko 39,2 proc. małych firm powstałych w 2001 r. – w tym w hotelarstwie i gastronomii zaledwie 26,8 proc.

Najczęściej właścicielami nowych firm są osoby w wieku 30-39 lat oraz mające poniżej 30 lat. Ale po trzech latach prowadzenia działalności największy odsetek nadal aktywnych przedsiębiorstw należy do osób w wieku 40-44 lata.
Właścicielami nowych przedsiębiorstw są przede wszystkim osoby ze średnim wykształceniem. W 2003 r. należało do nich 47 proc. nowo powstałych firm.

W tym czasie do przedsiębiorców z wyższym wykształceniem i po szkole pomaturalnej należało 27 proc. nowych firm, a do tych, którzy posiadali wykształcenie zasadnicze zawodowe, 21 proc. oraz podstawowe 5 proc. Ale najwyższy wskaźnik „przeżycia” między pierwszym a trzecim rokiem prowadzenia działalności GUS odnotował wśród mikroprzedsiębiorstw należących do osób z wykształceniem wyższym i pomaturalnym.

Janusz K. Kowalski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK