| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Po euforii czas otrzeźwienia

Po euforii czas otrzeźwienia

Po euforii wstąpienia do Unii i gwałtownego przyspieszenia gospodarki w 2004 r. nadszedł czas otrzeźwienia i wolniejszego rozwoju w br. Tak było nie tylko u nas, ale i u sąsiadów.

Niektórzy analitycy w Polsce wręcz zaczęli krakać o kolejnym kryzysie po spowolnieniu w I kwartale br. do 2,1 proc. Ale czarne scenariusze mają małe szanse na spełnienie. Gospodarka zaczyna przyśpieszać, o czym świadczą bardzo dobre wyniki produkcji przemysłowej za czerwiec (wzrost o 6,8 proc.) i wręcz skokowy rozwój produkcji budowlanej (o 29,9 proc.).

Już w maju sygnalizowano wzrost importu o 12 proc., co może świadczyć o ożywieniu w inwestycjach, gdyż nadal wiele technologii musimy sprowadzać z zagranicy. Banki zaś donoszą o wzroście zainteresowania firm kredytami inwestycyjnymi.

W II kwartale wzrost sięgnie 2,7–3 proc. W uzyskaniu lepszych wyników przeszkadza bardzo wysoka baza odniesienia. W ubiegłym roku z racji boomu przedakcesyjnego mieliśmy nawet 7 proc. Jeśli trendy z czerwca utrzymają się, to II połowa roku będzie lepsza.

Ryszard Petru z Banku BPH prognozuje, że w następnych kwartałach tempo wzrostu przekroczy 4 proc. Inflację mamy ma niskim poziomie 1,4 proc., malejący deficyt fiskalny i rosnące, choć zbyt wolno, zatrudnienie, któremu towarzyszą podwyżki plac w firmach. Prognozy Banku Światowego czy resortu finansów na koniec roku powinny sprawdzić się. 2006 r. ma być jeszcze lepszy.

To za mało, by dogonić średni standard życia w Unii. Dzieli nas od niego ok. 30 lat. Gdybyśmy mieli wzrost po 8-9 proc. rocznie, to obecny poziom Niemiec czy Francji uzyskalibyśmy po kilkunastu latach. Do tego trzeba wielu zmian: dalszej restrukturyzacji gospodarki, prawdziwej swobody działania dla przedsiębiorców i 10 mld dolarów rocznie zagranicznych inwestycji. Nie mówiąc o ciężkiej pracy rodaków.

Zbigniew Żukowski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK